válkaČeskoslovenskoobjevy

V americké škole nečekaně objevili 100 let staré tabule s nesmazanými kresbami a zápisy

V americké škole nečekaně objevili 100 let staré tabule s nesmazanými kresbami a zápisy
Zdroj: Washington Post
+ 8 fotek+ 9 fotek

K překvapivému objevu došlo před několika dny v Emersonově střední škole v Oklahoma City. Dodavatelská firma tam při odstraňování klasických školních tabulí výměnou za moderní interaktivní nečekaně odkryla tabule staré téměř 100 let. Škola je tenkrát neodstranila ze zdi, jen je nechala překrýt novějšími tabulemi z břidlice. Učitelé tehdy ani nestihli zápisy z hodin smazat.

Markéta Oderská 12. června 2015

Díky kalendáři na jedné z tabulí se dovídáme, kdy se tabule v Emerson High School měnily. Došlo k tomu někdy v prosinci roku 1917. Z té doby se dochovaly zápisy z hodin matematiky, hudební výchovy a občanské nauky.

„Je to jak projít zrcadlem do minulosti,“ řekla při pohledu na staré tabule nynější učitelka školy Cinthea Comer. Dávají nahlédnout, co a jak se v americké škole učilo před téměř 100 lety. Tak například k procvičování násobilky používali tehdejší učitelé kruh. Výklad o historii amerického svátku Den díkůvzdání doplnily kresbami poutníků, krocana, lodi plující po moři, dřevěného srubu a dívenky v růžových šatech. Barvy kreseb jsou tak živé, jako kdyby je nakreslili zrovna včera.

„Rukopis mě uchvátil,“ nechala se slyšet současná ředitelka školy Sherry Kishore. „Takový už dnes málokdy uvidíte. Některé zápisy ve třídách jsou opravdu krásné,“ řekla.

Ti, co je pořídili, už dnes nežijí, stejně jako žáci, kteří se z nich tenkrát učili. To činí celý nález poněkud tajemným i děsivým zároveň. I po stu letech se však americké děti učí to stejné, jen černé tabule vystřídaly velkoplošné obrazovky s dotykovými senzory. Ty však nemají takové romantické kouzlo jako břidlicové tabule a zřejmě se je ani nepodaří na tak dlouhou dobu ukrýt pro budoucí generace.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu