válkaČeskoslovenskoobjevy

V americké mytologii existoval Batman už dávno, jen se jmenoval Camazotz

V americké mytologii existoval Batman už dávno, jen se jmenoval Camazotz
Zdroj: flickr

Camazotz znamená v guatemalštině netopýr smrti. Byl to démon, který obýval hluboké jeskyně a byl velmi nebezpečný. Vyskytoval se v legendách a mýtech mnoha dávných amerických kultur.

Tomáš Chalupa 22. května 2021

Camazotze uctívali zejména mexičtí indiáni kmene Oaxaca. Do svého pantheonu jej přijali také Mayové a zmínky o něm jsou obsaženy v některých mayských spisech. Netopýři jsou vnímáni jako poslové smrti, noční tvorové a obyvatelé jeskyní. Není divu, že přesně tak je chápali i Mayové. Navíc znali i druhy netopýrů, kteří sáli krev, a tyto vlastnosti přisuzovali také Camazotzovi.

Jeskyně, kde podle mýtů Camazotz žije, nazývali Mayové „dům netopýrů“, jak se píše ve starobylé mayské posvátné knize Popol Vuh. Camazotz v noci vyrážel na své výpravy, při kterých slétal na nebohé lidi a ukusoval jim hlavy. Takto skončil i jeden bájný mayský hrdina Hunahpu, kterého rovněž Camazotz připravil o hlavu. Camazotz byl podle mayských legend jedním ze čtyř hlavních démonů, kteří téměř zničili lidstvo v době takzvaného Prvního slunce.

Příběhy o netopýřích démonech jsou velmi časté v mnoha kulturách střední a jižní Ameriky. Vše zřejmě vychází z tehdejšího rozšíření netopýrů – vampýrů z rodu Desmodus Draculae. Tento gigantický netopýr ale vyhynul někdy v 17. století (i když ještě v roce 1950 tvrdil jeden brazilský pár, že tohoto netopýra spatřil v pralese). Camazotz každopádně vycházel zřejmě z existence těchto netopýrů.

Další články

Zavří­t reklamu