Aljašské město plné orlů bělohlavých | zdroj: YouTube


V aljašském městě jsou orli běžní tak jako u nás holubi

TÉMATA: ptáci | dravci | orli | usa | aljaška

user-avatar

Yvonne K.

16. 11. 2017 | 08:00

Orel bělohlavý je sice národním ptákem a symbolem Spojených států amerických, ale většina Američanů jej na vlastní oči spatří stěží jednou za život. Tedy pokud zrovna nepobývají ve městě Unalaska na Aljašce. Tam jsou tito orli běžní jako jinde holubi.

Unalaska je domovem asi 4700 obyvatel, kteří se musí o svůj prostor dělit s více než 600 orly bělohlavými. Někomu to možná bude připadat jako kulisa z pohádky, ale věřte, že soužití s místními predátory má své nevýhody. Reálně totiž hrozí, že vás orel napadne, zvláště pokud se přiblížíte k jeho hnízdu. To orli opravdu nesnášejí. Orli bělohlaví

Orli bělohlaví obvykle hnízdí na stromech, ale těch v aljašském městě mnoho není, takže si tito majestátní ptáci staví svá hnízda buď na útesech anebo ve městě na různých konstrukcích a stavbách. Lidé se tak snadno dostanou do blízkosti orlích hnízd, aniž to vůbec tuší. Policie proto každý rok po dobu hnízdění od června do konce léta vyvěšuje po městě varovná upozornění. I tak ale dochází k šesti až deseti případům napadení člověka dravcem. Orli zkrátka nejsou holubičí povahy.

“Jsou schopni udělat cokoli, aby ochránili svá mláďata, včetně toho, že zaútočí na lidi a pařáty jim rozsápou hlavu,” vysvětluje šéfka místní policie Jennifer Shockley. Zvlášť ohroženy jsou malé děti hrající si na hřištích. Řadu z nich už policie musela přímo na místě ze zajetí orlů zachraňovat. Nájezdy orlů bělohlavých ve městě Unalaska

Čím to, že právě ve městě Unalaska se koncentruje tolik orlů? Stejnojmenný ostrov je téměř 80 mil dlouhý, ale orli si si z celé této oblasti vybrali k životu jen několik čtverečních mil. Jak správně tušíte, má to co do činění s potravou. Aljašské město se nachází hned vedle Dutch Harbor, jednoho z největších rybářských přístavů na světě. Jak známo, ryby jsou základní potravou těchto dravých ptáků. Pokaždé, když se rybářská loď přiblíží ke břehu, aby vyložila svůj náklad, snáší se z oblohy orli a snaží se ukořistit co nejvíc ryb do doby, než je lodní posádka odežene pryč.

 

user-avatar

Yvonne K.

16. 11. 2017 | 08:00

Zavří­t reklamu