Albánie je dodnes země plná bunkrů, je jich tu na 700 tisíc.

Albánie je dodnes země plná bunkrů, je jich tu na 700 tisíc. | zdroj: messynessychic.com


V Albánii kdysi stavěli bunkry jak o život, dnes neví, co s nimi

TÉMATA: bunkry | albánie | studená válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 11. 2019 | 11:00

Za studené války bylo v Albánii postaveno 700 tisíc bunkrů, takže na jeden bunkr připadali čtyři obyvatelé. Takový poměr nemají nikde na světě. Albánie se tak stala zemí s nejvyšším počtem opevnění na jednoho člověka na světě. Ale otázka je, co s nimi?

Dnes jsou některé z nich předělány na muzea či stánky s občerstvením. Ale drtivá většina je opuštěná a prostě jen chátrá.

Za stavbou ohromného množství bunkrů stál albánský vůdce Enver Hodža. Za jeho vlády se celá země zcela odřízla od Západu a naopak se zařadila do východního bloku. Bunkry se stavěly nejvíce mezi lety 1970 a 1980. V této dekádě vyrůstaly po celé zemi takzvané betonové hřiby, malé bunkry připomínající svým tvarem hřib. Albánci byli od malička udržováni v paranoidním stavu, kdy jim neustále bylo zdůrazňováno, že imperialisté mohou každou chvíli zaútočit, a je potřeba být připraven k obraně. To ostatně známe i z naší historie.

Samotné bunkry se lišily svou velikostí a tvarem. Kromě nejpočetnějších zmiňovaných betonových hřibů to byly i větší konstrukce osazené kulomety a nechyběly ani velké bunkry, sloužící jako dělostřelecké posty a současně velitelská střediska. Pod hlavním městem země Tiranou byly navíc další speciální úkryty pro případ války. V podstatě celá Albánie byla jeden velký bunkr, navíc obehnaný drátem s elektrickým napětím. To aby nikdo neutekl ven.

Po pádu komunismu bunkry zůstaly jako připomínka časů minulých. Lidé je někdy rozebírali na stavební materiál, z některých se staly pobřežní snackbary či galerie. Některá architektonická studia představila návrhy, jak takové bunkry předělat na opravdu zajímavé bydlení, ale k jejich realizaci zatím nedošlo zejména kvůli ekonomické náročnosti. Do těchto programů se zapojily i univerzity, které rovněž přišly s plány na revitalizaci bunkrů. Žádné konkrétní výsledky bohužel zatím tyto aktivity nepřinesly a bunkry tak dále bez užitku hyzdí albánskou krajinu.

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 11. 2019 | 11:00

Zavří­t reklamu