válkaČeskoslovenskoobjevy

V 19. století se používaly proti kroupám speciální kanony

V 19. století se používaly proti kroupám speciální kanony
Zdroj: thevintagenews.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

S kanonem na kroupu? V 19. století se to zdálo jako velmi dobrá myšlenka. Slavné Stigerovy kroupové kanony se ovšem ukázaly být bohužel zcela neúčinné.

Tomáš Chalupa 14. srpna 2020

Kroupový kanon vypadá jako obrovitý trychtýř. Má ničit bouřková mračna hrozící kroupami tím, že k nim vysílá rázové vlny. Ty jsou vytvářeny směsí acetylenu a kyslíku, která se zapálí v komoře pod kanonem a vyústí v rázovou vlnu. Ta se rychlostí zvuku dostane do atmosféry a naruší mraky, které jsou ve fázi růstu a kumulace. Tím se zabrání bouřce s kroupami.

Za vývojem kanonů stál rakouský vinař Albert Stiger. Ten při svém vynálezu vycházel z předpokladů některých vědců, že bouřková mračna se dají narušit vystřelováním kouře do mraků. Rozhodl se, že provede vlastní testování přímo na svém pozemku. Sestrojil prototyp, kterým byl dva metry vysoký kovový trychtýř zasazený do dřevěného bloku. Když byla odpálena směs z kanonu, vylétl prstenec kouře do výše zhruba 300 metrů.

Na konci 19. století sestrojil Stiger několik dalších kanonů a po dva roky, kdy je testoval, nedošlo k žádnému krupobití. To bylo považováno za jasný důkaz, že Stigerovy kanony jsou účinné a zpráva o tomto zázraku techniky se rozletěla po celé Evropě.

V roce 1899 bylo jen v Itálii 1630 kanonů. Právě Itálie byla sužována kroupami nejvíce, ty navíc devastovaly produkci místních vinařů. Poptávka po Stigerových kanonech tak byla enormní. V roce 1900 už jich bylo v provozu deset tisíc.

O dva roky později se konal mezinárodní kongres k potlačování krupobití, který konstatoval, že účinnost Stigerových kanonů nelze ani potvrdit, ani vyvrátit. V roce 1903 si pořídila tyto kanony i italská vláda. Koupila jich 222 a nařídila jejich dvouleté testování, které mělo definitivně určit, zda tyto zařízení mají požadované účinky.

Mnoho farmářů začalo mít pochybnosti, když jejich pole a vinohrady zničily velké bouře v letech 1903 a 1904. Byly veřejně označovány za neúčinné a v roce 1905 bylo jejich používání víceméně ukončeno. Dodnes nebylo vědecky ověřeno, že by kanony měly jakýkoliv účinek na mračna.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu