válkaČeskoslovenskoobjevy

V 19 letech mu diagnostikovali leukémii. Nyní se pro charitu pokusil přeplavat 200 km

V 19 letech mu diagnostikovali leukémii. Nyní se pro charitu pokusil přeplavat 200 km
Zdroj: boredpanda.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Maartenu van der Weijdenovi bylo devatenáct, když mu lékaři zjistili leukémii. Nadějnému plavci bylo sděleno, že má před sebou poslední dny svého života. Weijden však navzdory prognózám nemoc porazil a stal se mistrem světa i olympijským vítězem.

Simona Knotkova 5. září 2018

Podle doktorů čekalo nizozemského sportovce bohužel to nejhorší. Maarten van der Weijden však všechny překvapil a pouhé dva roky po diagnostikování zákeřné nemoci byl znovu ve vodě. V roce 2008 se mu na olympijských hrách v Pekingu podařilo dokonce získat zlatou medaili za 10 km volným způsobem.

Letos se pokusil o jiný kousek. Jeho cílem bylo přeplavat 200 kilometrů dlouhou sérii kanálů Elfstedentocht, na nichž se v zimě dříve pořádaly dálkové závody v bruslení. Weijdenovi však nešlo tolik o překonání rekordu, ale především chtěl celou akcí vybrat peníze na výzkum nádorových onemocnění.

Naplánované bylo třídenní plavání s krátkými pauzami na odpočinek. Nakonec plavec stihl „pouhých“ 163 kilometrů, které zdolal za 55 hodin. Od původního cíle byl nucen upustit kvůli celkové slabosti organismu. Přesto se mu podařil skvělý kumšt. Díky události vybral více jak 88 milionů korun.

Další články

Zavří­t reklamu