válkaČeskoslovenskoobjevy

Už zase, podivné sněhové koule se tentokrát objevily ve Švédsku

Už zase, podivné sněhové koule se tentokrát objevily ve Švédsku
Zdroj: messagetoeagle.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Napřed v Rusku a nyní také ve Švédsku se objevily podivné sněhové koule, které matou místní obyvatele i odborníky. Objevily se na pláži Byske v oblasti Skellefteå.

Tomáš Chalupa 28. ledna 2017

Koule jako první objevil Peter Lundström, který zde provozuje soukromou agenturu Swenature a poskytuje průvodcovské služby. Právě, když po pláži prováděl jeden britský pár, zjistil, že vidí něco, co nespatřil nikdy předtím. Mnoho sněhových koulí různých velikostí, některé malé, ale většina byla docela velkých.

Britové se divili, proč se místu říká pláž, když je kompletně celé pokryté kameny. Peter Lundström jim vysvětlil, že to nejsou kameny, ale sněhové koule, a že sám nikdy tyto koule na pobřeží ještě nikdy neviděl. Občas se sice na břehu objevují sněhové koule, ale ty jsou jiné. Koule z pláže Byska byly totiž navíc poměrně těžké a v jejich jádru se nacházel písek.

Do dobaty o koulích se zapojili i vědci. Podle nich je problém, že nikdo neviděl, jak koule vznikají. Zřjemě má jejich vznik na svědomí vítr, který nahání sníh do vody, která je lehce pod bodem mrazu, nicméně nedokázala kvůli vlnám vytvořit souvislý led. Sníh a písek je tak vodou obalován a vlnami postupně vymodelován do tvaru koule a vržen zpět na břeh. V roce 2010 byly podobné koule pozorovány na ostrově Öland. A tisíce sněhových koulí se objevily také u vesnice Nyda v Obském zálivu na Sibiři. Všechny byly zřejmě vytvořeny stejným způsobem a byly si také podobné.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu