válkaČeskoslovenskoobjevy

Už včera bylo pozdě. Podle nové studie čeká civilizaci nevyhnutelná ekologická katastrofa

Už včera bylo pozdě. Podle nové studie čeká civilizaci nevyhnutelná ekologická katastrofa
Zdroj: Wikimedia Commons, Aidenvironment, CC BY-SA 2.0
+ 4 fotky+ 5 fotek

Dva vědci z Chile a Velké Británie se ve své nejnovější studii pokusili zjistit, jak míra odlesňování ovlivňuje schopnost lidské civilizace udržet se. Výsledky, k nimž došli na základě modelových situací, nejsou příznivé. Podle nich existuje pouze 10% šance, že se naše společnost v příštích 20 až 40 letech dokáže vyhnout ekologickému kolapsu.

Simona Knotkova 30. dubna 2021

„Ze statistického hlediska usuzujeme, že pravděpodobnost, že naše civilizace přežije samu sebe, je v tom nejoptimističtějším scénáři menší než 10 %. Výpočty ukazují, že při zachování současného tempa populačního růstu a využívání zdrojů, konkrétně lesů, máme před sebou jen pár desítek let, než dojde k nezvratnému kolapsu naší společnosti. Bez důrazné kolektivní snahy si lze jen stěží představit, že se tomu podaří předejít,“ varují autoři studie, která vyšla v žurnále Scientific Reports.

Thumbnail # „Pokud nezměníme své chování k planetě, přijdou další pandemie,“ varují ochránci přírody
Mohlo by Vás zajímat:

„Pokud nezměníme své chování k planetě, přijdou další pandemie,“ varují ochránci přírody

Pokud bude odlesňování pokračovat stejným tempem jako doteď, za dalších sto až dvě stě let by mohlo dojít ke kompletní likvidaci veškerého lesního porostu na Zemi. Jak odhalují data ze statistických modelů, za současných podmínek dojde ke katastrofě ještě před možným naplněním toho nejčernějšího scénáře.

„Je samozřejmě nerealistické myslet si, že lidská společnost začne být ovlivňovaná odlesňováním teprve v momentu, kdy bude pokácen poslední strom. Progresivní úpadek životního prostředí kvůli deforestaci silně ovlivní civilizaci a následně přispěje k jejímu kolapsu už mnohem dříve,“ píší vědci.

Thumbnail # Amazonský prales hoří a snímky NASA ukazují velikost zkázy
Mohlo by Vás zajímat:

Amazonský prales hoří a snímky NASA ukazují velikost zkázy

I kdyby k nejhoršímu nakonec nedošlo, i tak jsou před námi stále neveselé vyhlídky. Nová vědecká práce není první ani poslední svého druhu, ale stejně to nevypadá, že by vlády jednotlivých zemí byly svolné k důslednějším ekologickým opatřením. Jak přitom můžeme vidět na současné pandemii, když se do přímého ohrožení dostanou lidské životy, velká část světových lídrů dokáže rychle a rázně jednat. (Paradoxem je, že právě odlesňování a s ním spojená ztráta přirozeného prostředí živočichů je podle některých teorií hlavním důvodem zrodu nebezpečné nákazy.)

Těžko říct, proč s podobnou naléhavostí nedokážeme přistupovat i k ohrožení naší planety, které v konečném důsledku ohrožuje životy nás všech. Nebo to vzhledem k upřednostňovaným ekonomickým zájmům politiků není zase taková záhada?

Další články

Zavří­t reklamu