V případě jaderné války nepoužívejte fény, radí guamské úřady

V případě jaderné války nepoužívejte fény, radí guamské úřady | zdroj: sciencealert.com


Už to začíná, Guam vydává rady obyvatelům, co dělat v případě jaderného útoku

TÉMATA: usa | jaderný úder | radioaktivita

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 08. 2017 | 08:50

Že to mezi Severní Koreou a Spojenými státy nevypadá vůbec dobře, to už zaznamenal jistě kde kdo. Hrozí tu nukleární válka a tlustý Kim, aby ukázal svaly, vyhrožuje odpálením jaderné hlavice na ostrov Guam.

Tam se nachází zhruba 160 tisíc Američanů a těm tak reálně hrozí, že jim na jejich malém ostrůvku vybuchne atomová bomba. Jako by se vracely nejtemnější noční můry studené války. Úřady na ostrově už dokonce začaly vydávat různá doporučení, co by měli či neměli obyvatelé ostrova v případě jaderné apokalypsy dělat.

Pozornosti zvídavých novinářů tak neušlo, že úřady doporučují v případě útoku nepoužívat fény, protože tím, jak vrtule fénu víří vzduch, tak vlastně vysílá radioaktivní částice přímo na hlavu dotyčného člověka. No řekněte, kdo by si v případě výbuchu, který by srovnal se zemí nejspíš celý Guam, chtěl fénovat vlasy? Tak se alespoň poněkud škodolibě ptají američtí novináři.

Na druhou stranu je dobrá zpráva, že mytí hlavy šamponem je fajn, to nijak nevadí ani nezvyšuje riziko smrti. Ovšem nedoporučuje se používat kondicionér. Stejně tak zapomeňte v případě radioaktivního spadu na různé krémy na ruce či na obličej. Tohle všechno přitahuje radioaktivní částice a zvyšuje riziko, že se dostanou do vašeho těla. 

Zdá se, že na Guamu mají, co se týče postapokalyptické hygieny, vystaráno, a každý ví, čím se může a nemůže mazat a mýt. Doufejme, že to ti lidé nebudou muset ve skutečnosti nikdy řešit, protože pak by asi starosti s mokrými vlasy byly to poslední, co by je zajímalo.

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 08. 2017 | 08:50

Zavří­t reklamu