válkaČeskoslovenskoobjevy

„Už to s ním nevydržím ani den,“ řekl Noel Gallagher o svém bratrovi a rozpustil Oasis

„Už to s ním nevydržím ani den,“ řekl Noel Gallagher o svém bratrovi a rozpustil Oasis
Zdroj: Profimedia

Ve výčtu nejvýznamnějších kapel devadesátých let se tyčí jméno Oasis. Kapela prostořekých bratrů Gallagherových se stala jedním z vůdčích představitelů nového hudebního hnutí britpop a světu přinesla nejenom písničky, které si dodnes zpívají generace posluchačů, ale také dostatek bulvárního materiálu. Co vypadalo ze začátku jako typické sourozenecké neshody, se později ukázalo jako závažný problém, který nakonec definitivně rozpustil kapelu.

Simona Knotkova 27. května 2021

Formace se dala dohromady v roce 1991 v Manchesteru. Po vydání prvních dvou alb „Definitely Maybe“ a „(What’s The Story?) Morning Glory“ se v půli devadesátých let katapultovala mezi největší světové kapely. Někteří se ji dokonce nebáli přirovnávat k The Beatles, což sami muzikanti upřesnili slovy, že jsou ještě „lepší než The Beatles“. Prostořekost obou bratrů se stala pověstnou a jejich necenzurované výroky dodnes plní stránky hudebních webů a magazínů. Samotnou kapitolou jsou výpady, které mají bratři Gallagherovi – starší a uvážlivější Noel a mladší a hubatější Liam – vůči sobě. Co zprvu vypadalo jako klasická sourozenecká nevraživost, se později rozrostlo do nepřekonatelného problému, který ukončil jednu hudební éru.

Thumbnail # Proč basák The Clash rozmlátil svou kytaru? Příběhy 5 ikonických fotek
Mohlo by Vás zajímat:

Proč basák The Clash rozmlátil svou kytaru? Příběhy 5 ikonických fotek

Historie Oasis je prošpikovaná spoustou dnes již klasických historek, kdy třeba Liam hodil po Noelovi během koncertu tamburínu, Noel napadl Liama kriketovou pálkou nebo kdy se nachlazený Liam rozhodl z hlediště sabotovat vystoupení skupiny na MTV. Legendární je rovněž nahrávka rozhovoru pořízená v roce 1995 novinářem Johnem Harrisem, kterou na YouTube najdete pod titulem Wibbling Rivalry. Dvojice bratrů se v ní mimo jiné hádá, co je a co není rokenrol a navzájem se častuje mnoha „vybranými“ přívlastky. Pro nestranného posluchače možná zábava. Vzhledem k pozdějším událostem dostává jejich patnáctiminutová slovní potyčka hořkou pachuť.

Když to nešlo po dobrém (respektive po zlém), Noel si vypěstoval techniku, jak se svým bratrem manipulovat, aby nedocházelo k dalším potyčkám.Nějak jsem se naučil, že namísto hádek a bitek musím pracovat s jeho psychologií, a on je teď ze mě úplně vyděšený. K smrti se mě bojí. Dokážu ho přečíst a hrát si s ním jako s dlouho nepoužívanou arkádovou hrou. Dokážu ho přimět dělat rozhodnutí, o kterých si myslí, že jsou jeho, ale ve skutečnosti jsou moje. Je to umění. Teď už všechno nekončí urážkami a pěstními souboji, je to spíše utajená psychologická válka přes tisk, ve které vynikám,“ prozradil v roce 2005 v interview pro SPIN.

Thumbnail # Sida Viciouse zabila jeho vlastní matka, tvrdí bývalý fotograf Sex Pistols
Mohlo by Vás zajímat:

Sida Viciouse zabila jeho vlastní matka, tvrdí bývalý fotograf Sex Pistols

Ani tato technika mu ale dlouho nevydržela. V roce 2009 před plánovaným vystoupením v Paříži Noel ohlásil konec.Se smutkem a velkou úlevou vám musím oznámit, že jsem dnes opustil Oasis. Lidi o tom budou psát spoustu věcí, ale prostě jsem už ani o den déle nemohl pracovat s Liamem. (…) Detaily nejsou důležité a jejich seznam je příliš velký. Měli byste ale vědět, že úroveň verbálního a násilného zastrašování vůči mně, mé rodině, přátelům a kolegům se stala už neúnosnou.  Nedostatek podpory a porozumění ze strany managementu a spoluhráčů mi nedal žádnou jinou možnost než to skončit,“ objasnil v oficiálním prohlášení.

„Nevím, proč jsme se rozešli,“ okomentoval rozhodnutí staršího bratra Liam v loňském rozhovoru. „Rád bych to věděl. Možná jsem na něho byl moc rokenrol. Možná jsem zrušil pár koncertů. Možná jsem někdy zůstával vzhůru déle, než bych měl. Nejsme zas*aný S Club 7. Možná chtěl odejít na sólovou dráhu a dělat si své vlastní věci. Abych byl upřímný, skutečně nevím, co jsem udělal. Jednoho dne na to přijdeme.“

Thumbnail # Co znamená jméno kapely The Rolling Stones? Za vším stojí náhoda
Mohlo by Vás zajímat:

Co znamená jméno kapely The Rolling Stones? Za vším stojí náhoda

Od té doby už samozřejmě proběhlo tiskem nespočet zvěstí o reunionu (stejně jako nespočet dalších vzájemných urážek), ale možný návrat Oasis pořád vězí v říši hodně odvážných snů. Kdo ví, možná je to tak lepší. Oba muzikanti jsou stále aktivní a vydávají své sólové věci, takže o nový (a kvalitní) materiál se značkou Gallagher tak jako tak není nouze.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu