válkaČeskoslovenskoobjevy

Uvnitř Země se nachází silně zoxidované železo, zjistili vědci z hlubinného vrtu

Uvnitř Země se nachází silně zoxidované železo, zjistili vědci z hlubinného vrtu
Zdroj: messagetoeagle.com

V hloubce 550 kilometrů pod povrchem se nachází železo tak silně zoxidované, že vypadá jako rezavé železo, kterého máme na povrchu spoustu. Vědci se snaží přijít na to, proč je tam železo v takovém stavu.

Tomáš Chalupa 31. ledna 2018

Vědci provedli hlubinný vrt do hloubky zhruba 10 kilometrů a našli zoxidované železo, které se zřejmě zformovalo v hloubce kolem 550 kilometrů a pak postupně vystoupalo do vyšších vrstev zemského pláště. Odborníci byli ze zjištění velmi překvapeni. Takto hluboko pod povrchem má železo jen malou šanci, že takto zoxiduje. Přesto se to stalo. „Na povrchu je spousta kyslíku, takže železo rychle rezaví. Hluboko v zemském plášti je v méně zoxidovaném stavu. My jsme ale našli něco přesně opačného. Čím hlouběji jsme vrtali, tím zoxidovanější železo bylo,“ říká Thomas Stachel z univerzity v Alběrtě.

Podle vědců něco muselo zoxidovat železo. Podle všeho to byl roztavený uhličitan, který klesl do hlubin s povrchovými deskami. Uhličitan se dostal hluboko pod povrch zemského pláště, roztavil se a začal oxidovat okolní železo. Vědci tak mluví o jakémsi koloběhu uhličitanu, který klesá pod povrch, aby se následně roztavil. Zde pak leží po celé desítky milionů let a působí na okolní horniny. Záhada, zdá se, je vyřešena.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu