Stříbrné mince, které byly nalezeny v šachové figurce vyřezané ze slonoviny.

Stříbrné mince, které byly nalezeny v šachové figurce vyřezané ze slonoviny. | zdroj: ancientpages.com


Uvnitř šachových figurek se ukrývaly stříbrné mince z doby vlády cara Ivana Hrozného

TÉMATA: archeologie | nálezy | rusko

user-avatar

Yvonne K.

15. 06. 2017 | 09:00

Při stavebních pracích v centru Moskvy došlo k objevu stříbrných mincí, které pocházejí z doby vlády cara Ivana Hrozného. Byly ukryty v šachové figurce.

Deset stříbrných mincí bylo náhodně objeveno v šachové figurce střelce, vyřezané ze slonoviny. Podle ředitele odboru Moskevského kulturního dědictví Alexeje Jemeljanova je tam někdo pravděpodobně ukryl před zloději nebo lupiči.

“Šachy byly tehdy hrou, která se hrála pro peníze. Je možné, že osoba, která šachy vlastnila, nechtěla nosit peníze ze strachu z přepadení, ale na druhou stranu je potřebovala mít u sebe, aby mohla zaplatit v případě, že by prohrála,” vysvětlil důvody nezvyklé skrýše Jemeljanov. Mince ze 16. století

Podle jiné verze byl městský obvod v Moskvě Prečistěnka v oné době plný hostinců, kde se šachy hrály, a tohle byl způsob, jak jejich majitelé peníze uschovávali.

Mince pocházejí z poloviny 16. století a kromě jedné, které byla vyražena v Tveru, vzdáleném asi 174 kilometrů severozápadně od Moskvy, byl zbytek vyroben v Moskvě.  “Pokud každá ze šachových figurek měla stejnou zásobu, celková částka uschovaných mincí mohla čítat 160 kopějek,” poznamenal Jemeljanov. Zatím se však nepodařilo další figurky najít. I tak jde ale o unikátní nález, neboť k objevu mincí dochází jen vzácně. Pracovníci moskevského muzea nyní hodlají ve svých muzejních sbírkách prozkoumat starobylé šachové figurky pro případ, že by se v nich ukrývaly další skryté poklady.

 

user-avatar

Yvonne K.

15. 06. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu