válkaČeskoslovenskoobjevy

Uvnitř pařížského knihkupectví můžete přespat a nebude vás to stát ani cent

Uvnitř pařížského knihkupectví můžete přespat a nebude vás to stát ani cent
Zdroj: tumblr.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

Na levém břehu řeky Seiny v Paříži, nedaleko katedrály Notre Dame, se nachází snad nejikoničtější knihkupectví na světě. Shakespeare and Company je zřejmě jediným obchodem s knihami, kde můžete zadarmo přespat.

Yvonne Pokorná 5. prosince 2016

Přes 30 000 hostů tady strávilo noc od chvíle, kdy Shakespeare and Company v roce 1951 poprvé otevřelo své brány na Rue de la Bûcherie 37. Pro jeho majitele, amerického přistěhovalce George Whitmana, knihkupectví znamenalo víc než jen obchod s knihami. Nazýval ho socialistickou utopií, která se vydává za knihkupectví, bohémskou rapsodií, kde se červené víno podává v konzervách od tuňáka a kde návštěvníci usínají mezi stohy knih. Ty jim mohou posloužit jako křesla i polštář na spaní.

“Vytvořil jsem toto knihkupectví tak, jako muž píše román, přičemž každý pokoj je jako samostatná kapitola,” vysvětloval Whitman. “Mám rád, když tady lidé otevírají dveře, jako když otevírají knihu, knihu, která je uvádí do magického světa jejich imaginace.”

Sylvia Beach a James Joyce

Sylvia Beach a James Joyce

Whitman, jenž v knihkupectví měl byt a žil tu až do roku 2011, kdy ve věku 98 let zemřel, však nebyl jeho zakladatelem. Toto prvenství patřilo Sylvii Beach, která stejnojmenné knihkupectví otevřela na nedaleké Rue de l’Odeon už v roce 1919. Právě tady vyšlo první vydání kultovního Odyssea od Jamese Joyceho a několik desetiletí sloužilo jako neformální obývací pokoj, kde se scházely slavné postavy moderní literatury jako Ernest Hemingway, F. Scott Fitzgerald nebo T. S. Eliot. Beach však musela svůj krám v roce 1941 kvůli nacistické okupaci zavřít a Paříž opustit. Později firemní značku odkázala Georgi Whitmanovi a ten po ní dal jméno svému jedinému dítěti. Sylvia Beach Whitman proslulé knihkupectví dál provozuje a udržuje jeho ducha i tradici.

George Whitman v době, kdy si v Paříži zařizoval své knihkupectví.

George Whitman v době, kdy si v Paříži zařizoval své knihkupectví.

Obchod je tak nadále útočištěm pro putující spisovatele ze všech koutů světa, které Whitman nazýval Tumbleweeds. Byla mezi nimi i taková slavná jména jako Jack Kerouac, ­Allen Ginsberg, Lawrence Durrell, Alan Sillitoe nebo Robert Stone.

Jedinou cenou za pobyt jsou dvě hodiny práce denně, k tomu četba knihy každý den a jednostránková autobiografie, kterou tu autor po sobě zanechá. Ustlat si může v jakémkoli koutku knihkupectví a užívat kuchyňku v horním patře. Pokud by se chtěl osprchovat, musí ale navštívit nedaleké veřejné lázně.

Rezervace není nutná, stačí sem přijít klidně bez ohlášení, pokud je volné místo, lze tu volně přespat. Kapacita budovy je ovšem omezená, obchod pojme nanejvýš šest nocležníků.

Pokud jste milovníky literatury, budete se tu cítit jak v sedmém nebi. Ostatně mottem knihkupectví je: “Nebuďte nevlídní k cizincům, aby to snad náhodou nebyli andělé v přestrojení.”

Související články

Další články

Zavří­t reklamu