Měsíc obsahuje vodu, její původ je pro vědce zatím velkou neznámou.

Měsíc obsahuje vodu, její původ je pro vědce zatím velkou neznámou. | zdroj: messagetoeagle.com


Uvnitř Měsíce je voda, ale nikdo neví, jak se tam vzala

TÉMATA: vesmír | planety | měsíc | záhady

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 08. 2017 | 10:30

Na Měsíci není žádná voda, to se nějakou dobu už poměrně bezpečně ví. Ale co když je voda v Měsíci? Někteří vědci se domnívají, že tomu tak skutečně je. Uvnitř Měsíce je podle nic velké množství vody.

Částice vody byly nalezeny už ve vzorcích, které na Zemi dopravilo Apollo 15 a 17. Vědci tak už delší dobu tušili, že někde na Měsíci, tedy přesněji v jeho hlubinách, se nějaká voda skrývá. Nevěděli však, o jaké množství jde. Z rozboru snímků Sondy Luna se ukázalo, že zřejmě pod povrchem Měsíce jsou velké rezervoáry, které by mohly vodu obsahovat. 

Vědci jsou přesvědčeni, že těchto rezervoárů existuje celá řada a jsou zřejmě naplněny vodou. Vzorky Apolla tak nebyly nějakou jednotlivou nahodilostí, ale skutečně jsou důkazem přítomnosti vody v Měsíci.

Jinou otázkou ovšem je, jak se voda do Měsíce dostala. Víme, že Měsíc vznikl při planetární srážce, kdy do Země narazila planeta o velikosti Marsu. Měsíc je pozůstatkem této srážky, ale jako takový by samozřejmě vodu neměl obsahovat. Vědci proto nyní dumají nad tím, zda voda nemohla nějak srážku "přežít" a stát se součástí krusty Měsíce. Sami však přiznávají, že původ vody v Měsíci je zatím pro ně záhadou. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 08. 2017 | 10:30

Zavří­t reklamu