válkaČeskoslovenskoobjevy

Uvnitř Měsíce je voda, ale nikdo neví, jak se tam vzala

Uvnitř Měsíce je voda, ale nikdo neví, jak se tam vzala
Zdroj: messagetoeagle.com

Na Měsíci není žádná voda, to se nějakou dobu už poměrně bezpečně ví. Ale co když je voda v Měsíci? Někteří vědci se domnívají, že tomu tak skutečně je. Uvnitř Měsíce je podle nic velké množství vody.

Tomáš Chalupa 22. srpna 2017

Částice vody byly nalezeny už ve vzorcích, které na Zemi dopravilo Apollo 15 a 17. Vědci tak už delší dobu tušili, že někde na Měsíci, tedy přesněji v jeho hlubinách, se nějaká voda skrývá. Nevěděli však, o jaké množství jde. Z rozboru snímků Sondy Luna se ukázalo, že zřejmě pod povrchem Měsíce jsou velké rezervoáry, které by mohly vodu obsahovat.

Vědci jsou přesvědčeni, že těchto rezervoárů existuje celá řada a jsou zřejmě naplněny vodou. Vzorky Apolla tak nebyly nějakou jednotlivou nahodilostí, ale skutečně jsou důkazem přítomnosti vody v Měsíci.

Jinou otázkou ovšem je, jak se voda do Měsíce dostala. Víme, že Měsíc vznikl při planetární srážce, kdy do Země narazila planeta o velikosti Marsu. Měsíc je pozůstatkem této srážky, ale jako takový by samozřejmě vodu neměl obsahovat. Vědci proto nyní dumají nad tím, zda voda nemohla nějak srážku „přežít“ a stát se součástí krusty Měsíce. Sami však přiznávají, že původ vody v Měsíci je zatím pro ně záhadou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu