Takovou krásu dnes najdete na starém litoměřickém nádraží!

Takovou krásu dnes najdete na starém litoměřickém nádraží! | zdroj: www.kavasparou.cz


Útulné nádraží? Je to vůbec možné? Je! Dostanete tu kávu s párou

user-avatar

Jan Kyzlink

23. 01. 2015 | 07:14

Umíte si představit, že byste si k oslavě narozenin vybrali čekárnu na nádraží? Zřejmě vám tato představa přijde přinejmenším divná. Nádražní prostory si většinou spojujeme se spěchem, hlukem a špínou. Jen málokdo z nás by v takovém prostředí hledal oázu klidu a pohody. Přesto jedno takové nádraží existuje. Jenom vás k němu nedoveze vlak.

Řeč je o starém nádraží v Litoměřicích z roku 1884, které loni oslavilo 130 let. V roce 1964 však bylo kvůli odklonění trati zrušeno a od té doby sloužilo jen kancelářskému provozu a chátralo. Od loňského roku však opět ožilo a dostalo nový, krásný kabát. Ujali se ho totiž železniční nadšenci, manželé Jana a Miroslav Plíhalovi.

Chtěla jsem své kulaté narozeniny oslavit na nádraží. Manžel mě nejdřív považoval za blázna, nakonec to ale celé dopadlo tak, že jsme jedno nádraží koupili. Náhodou jsme se totiž dozvěděli o dražbě už nepoužívaného nádraží v Litoměřicích, ke kterému máme oba hluboký vztah. Manžel v něm pracoval, já jsem tam jezdila na návštěvy za strýcem,“ vysvětluje Jana Plíhalová, proč s manželem investovali nemalé peníze do náročné obnovy starého nádraží.

„Už při prvním pohledu na litoměřické arkády jsem věděla, že tady chci relaxovat nad šálkem kávy nebo se sklenkou vína v ruce. A tak se začala rodit myšlenka založit v nádraží kavárnu. Takovou, kam se lidi budou chtít pořád vracet,“ svěřila se paní Jana. Dali jí název Kavárna s párou a vybavili ji stylovým nábytkem z první republiky. Jako atrakci k ní venku na kolej přistavili stařičkou parní lokomotivu z roku 1897, kterou zcela náhodou objevili na dvorku v Úholičkách u Prahy. Byla vyrobená pro cukrovar v Dolním Cetnu, kde sloužila až do roku 1973.

Protože však tato parní prababička už nejezdí, rozhodli se manželé rozhýbat jiné mašiny. A tak nedaleko lokomotivy vzniklo rozlehlé modelové kolejiště s maketami 13 litoměřických památek, po kterém dokola jezdí vláčky. Stalo se obrovským lákadlem hlavně pro malé děti.

Jinak šálek dobré kávy s domácím dezertem si návštěvník může vychutnat nejen v příjemných interiérech kavárny, ale i venku, ve společnosti staré lokomotivy a s výhledem na dechberoucí panorama Litoměřic. Manželé Plíhalovi totiž upravili prostor před kavárnou do podoby zastřešeného peronu se starými litinovými sloupy i s replikami původních nádražních lamp. No řekněte, není nakonec nádraží skvělé místo pro oslavu narozenin? Tady rozhodně nebudete mít pocit, že vám ujíždí nějaký vlak!

témata

user-avatar

Jan Kyzlink

23. 01. 2015 | 07:14

Zavří­t reklamu