válkaČeskoslovenskoobjevy

Utrpení posádky lodi USS Pueblo, kterou zadrželi a mučili Severokorejci

Utrpení posádky lodi USS Pueblo, kterou zadrželi a mučili Severokorejci
Zdroj: atlasobscura.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

USS Pueblo byla špionážní loď amerického válečného námořnictva. V roce 1968 měla za úkol monitorovat severokorejské pobřeží. Loď byla maskovaná jako oceánografická, ale jen dva lidé na palubě byli civilní oceánografové. 23. ledna 1968 se před plavidlem náhle objevila severokorejská válečná loď.

Tomáš Chalupa 16. ledna 2019

Severokorejci se rádiem ptali na účel plavby a také na to, zda je loď americká. Brzy se kolem USS Puebla objevily další severokorejské lodě a zahájily palbu. Jeden z námořníků byl zabit a další zraněni. USS Pueblo bylo téměř neozbrojeno, takže odpor neměl smysl. Místo toho byly urychleně páleny dokumenty, tajné kódy a ničeno cenné vybavení lodi. Pak vstoupili na palubu korejští vojáci a celou posádku zajali. Kapitán protestoval, že loď se nachází v mezinárodních vodách, ale to nemělo na situaci žádný vliv. 83 členů posádky se ocitlo v bezvýchodné situaci.

Všichni byli odvezeni na pevninu a čekalo je 335 dní pekla. Nejprve byli ale se vší parádou předvedeni tisku v hlavním městě Pchjongjangu jako váleční zločinci. Pak byli vhozeni do studených cel, kde byli prakticky denně biti a mučeni. Měli také příšerný hlad, jedli hlavně tuřín a řepu, občas i nějakou mrňavou odpornou rybku. Podmínky k životu byly nepředstavitelně těžké.

Loď USS Pueblo

Loď USS Pueblo

Veřejnost v USA mezitím začala panikařit. Američané do oblasti vypravili 25 válečných lodí, aby demonstrovali sílu a zatlačili na Severokorejce. Mezitím začalo intenzivní vyjednávání. Severokorejci požadovali od Američanů, aby veřejně prohlásili, že USS Pueblo narušilo jejich výsostné vody, a omluvili se za špionáž. To bylo nesmírně ponižující. Vyjednávání se vlekla měsíce a Američané dokonce začali zvažovat, že znovu napadnou celou Severní Koreu. Jaderná válka byla na spadnutí.

Pchjongjang ale udělal chytrý tah a celou posádku USS Puebla nechal mluvit v televizi. Kapitán Bucher v projevu apeloval na amerického prezidenta Lyndona Johnsona, aby proboha už něco pro jeho muže udělal. Krátce na to Američané vydali potupné omluvné prohlášení.

Posádka Puebla se vzmohla i na svérázné gesto odporu. Námořníci totiž zjistili, že Severokorejci neznají význam zdviženého prostředníčku, který na Západě každý chápe jako „naserte si“. Začali proto tato gesta dělat na všech možných fotkách a záznamech, aby ukázali, že je jejich věznitelé nezlomili.

Kdy se dostaly podobné fotky do USA, tak nad nimi samozřejmě tisk i veřejnost plesaly jako nad odvážným činem svých hochů. Jenže to už neuniklo Severokorejcům, kteří pochopili, že je jejich zajatci zesměšnili. Tomu, co následovalo, se pak říkalo Pekelný týden. Byly to ostré výslechy plné drastického mučení. Teprve poté jim věznitelé dali čisté oblečení a posadili je do autobusů, které je odvezly do demilitarizované zóny mezi Severní a Jižní Koreou. Tam je propustili a muži po svých přešli po mostě na druhou stranu. Jejich utrpení skončilo. Domů se vrátili jako hrdinové a všichni byli vyznamenáni válečnými medailemi.

Pro Ameriku bylo zadržení lodi USS Pueblo jedním z nejvíce ponižujících incidentů v historii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu