válkaČeskoslovenskoobjevy

Utrpení a extáze Amy Winehouse: dokument o předčasně zesnulé zpěvačce pobouřil její rodinu

+ 6 fotek+ 7 fotek

Celovečerní dokument Amy, který právě přichází do českých kin, vzbudil novou, posmrtnou vlnu zájmu o britskou zpěvačku, která zemřela na otravu alkoholem před čtyřmi lety v pouhých 27 letech. Film vyvolal nejen diskuse o tom, co všechno vedlo k sebedestrukci této talentované umělkyně, ale i značné pobouření ze strany zpěvaččiny rodiny. Ta se nyní od celého snímku distancuje, ačkoli s jeho režisérem, Asifem Kapadiou, na filmu zprvu spolupracovala a poskytla mu množství dosud nezveřejněného materiálu z rodinného archivu.

blondie 4. srpna 2015

Dokument Amy sleduje strmou cestu prosté dělnické holky z londýnského předměstí k pěvecké slávě, která se však ještě před vrcholem zvrtne v nezadržitelný pád do hlubin alkoholické a drogové závislosti. Připomíná nám rovněž, jak posměšně a nelítostně veřejnost a média zpěvaččinu závislost propíraly, jak si na ní s chutí smlsnul bulvár i to, že ji její vlastní rodina nedokázala v těžkých chvílích pomoci.

Rodina Amy Winehouse už film odsoudila a označila ho za nevyvážený a zavádějící. Ukazuje totiž zpěvaččiny rodiče v nepříliš lichotivém světle. „Můj táta tu pro mě nikdy nebyl, když jsem vyrůstala,“ posteskne si zpěvačka na začátku dvouhodinového filmu. Byla přitom na něj dost fixovaná a na jeho počest si nechala udělat i jedno ze svých tetování, které spolu s retro účesem a výraznými očními linkami tvořily její nezaměnitelnou image.

Amy Winehouse pohrdala popem a milovala jazz a soul.

Amy Winehouse pohrdala popem a milovala jazz a soul.

Rozvod svých rodičů nesla Amy v pubertě velmi těžce a začala mít kvůli tomu první příznaky deprese i problémy ve škole. Jak ve filmu vypověděli zpěvaččini přátelé a spolupracovníci, rodiče potíže své dcery bagatelizovali. O bulimii, s níž se Amy Winehouse řadu let potýkala, si její matka-lékárnice myslela, že jde jen přechodný stav, který časem přejde. Nepřešel a naopak totálně vyčerpal její tělo.

Když se později Amy předávkovala kokainem a heroinem a musela být hospitalizována, její otec ji prý přesvědčil, že má dál pokračovat v práci a nerušit domluvené kšefty. Na ostrov Svatá Lucie, kam se zoufalá Amy chtěla schovat před světem a odpočinout si, za ní poslal dokonce filmový štáb a nutil ji, aby se nechala natáčet.

O tom, že Mitche Winehouse zajímala více dceřina pěvecká kariéra než její zdraví, potvrdil zpěvaččin první manažer Nick Shymanski ve svém komentáři pro deník The Independent. Shymanski se už pět let před její smrtí snažil Amy přesvědčit, aby podstoupila protialkoholní léčbu. Když se jeho tlaku nakonec podvolila, vložil se do toho její otec a prohlásil, že Amy je v pořádku a žádnou odvykací kúru nepotřebuje. Winehouse na toto téma tehdy složila svůj slavný song Rehab, ve kterém zpívá, že se nepůjde léčit, že je jí dobře.

Amy se svým manželem Blakem Fielder-Civilem, který ji naučil brát tvrdé drogy.

Amy se svým manželem Blakem Fielder-Civilem, který ji naučil brát tvrdé drogy.

Dokument rovněž odhaluje, že k drogové závislosti Amy Winehouse značně přispěl její divoký vztah s mnohaletým přítelem a později manželem Blakem Fielder-Civilem. Zpěvačka přiznává, že s drogami začala kvůli němu: „Chtěla jsem být tam, kde je on.“ Blake se ostatně několika britským deníkům sám svěřil, že Amy nabídl tvrdší drogy, konkrétně heroin. Bez omamných látek už si zpěvačka svůj život ani nedokázala představit. Když se na předávání cen Grammy v roce 2008 překvapivě dostavila střízlivá, řekla té noci své kamarádce z dětství: „Jules, to je tak nudné bez drog.“

Drogy ji však lidsky a umělecky ničily. Veřejnost Amy Winehouse čím dál více vnímala jako feťačku, která se stěží udrží na nohách při koncertu a místo zpěvu jen opilecky mumlá. Na každém jejím vratkém kroku ji pronásledovali paparazzi, aby pořídili co nejotřesnější obrázek její zkázy, a z jejího opilství si tropili žerty komici v televizních show.

Otec Amy Mitch Winehouse si s dceřinou závislostí a bulimií hlavu nelámal a více se zajímal o její hudební úspěchy a kšefty.

Otec Amy Mitch Winehouse si s dceřinou závislostí a bulimií hlavu nelámal a více se zajímal o její hudební úspěchy a kšefty.

Podle Nicka Shymanského jediným člověkem, který mohl pád Amy Winehouse zastavit a pomoci jí k návratu ke zdraví, byl její otec. „Myslím, že si to vždycky přála. Prostě chtěla od něj slyšet:´Tohle je blbost. Skonči s tím. Ser na peníze. Teď jde hlavně o tebe.´“

Další články

Zavří­t reklamu