Takhle kino vypadalo, než ho neznámí vandalové zničili. | zdroj: www.kaupokikkas.com


Utajované kino v Sinajské poušti: co na něm Egypťanům vadilo, že ho zničili?

Asi málokoho by napadlo hledat kino uprostřed pouště. Jaké však bylo překvapení, když se před očima jednoho estonského fotografa náhle jak fata morgána vynořily z písku řady dřevěných židliček seřazených před obrovským bílým plátnem.

user-avatar

Jan Kyzlink

24. 11. 2014 | 08:12

Hlediště

Estonec Kaupo Kikkas byl prvním, kdo biograf v Sinajské poušti vyfotil a zveřejnil na svých webových stránkách. Hned se také začal zajímat, jak se tu tahle kuriozita vzala, kdo a proč ji postavil. Od místních se toho moc nedozvěděl, neboť evidentně se hovorům na toto téma vyhýbali. Ale něco málo fotograf přece jen zjistil.

Kino v poušti

Někdy na přelomu nového milénia se v Sinajské poušti potuloval se svými kámoši francouzský chlapík jménem Dynn Eadel, který  prý rád kouřil trávu. Zřejmě pod tíhou vedra a v náhlém opojení usoudil, že poušť něco důležitého postrádá... a to biograf! 

Židličky pocházejí z jednoho starého kina v Cairo.

S touto nutkavou představou se vrátil do své vlasti a hned začal shánět finanční prostředky. S příslušným obnosem přiletěl znovu do Egypta, v jednom starém kině v Cairo nakoupil krásné židličky ze dřeva, sehnal projekční zařízení, generátor na elektřinu a pod žhavým africkým nebem roztáhl obrovské promítací plátno. Zdálo se, že nic už nechybí, aby se v kině – nazvaném Hlava ve hvězdách – začaly pod noční hvězdnou oblohou promítat filmy.

Reklama na nové kino nazvané "Hlava ve hvězdách"

Jednu věc však tento romantický Francouz nevzal v úvahu, a sice to, že jeho kino stojí v Egyptě. Jak řekl fotograf Kaupo, Egypťané neradi vidí, když mají Evropané lepší nápady. A tak na velkolepé zahajovací akci, kam byl pozván i sám guvernér Sinaje, jako naschvál selhal generátor, a na plátně tak neproběhly ani vstupní titulky. Celý projekt skončil fiaskem, ani jeden film se tu nepromítl a kino na několik let zůstalo v poušti opuštěné jak pyramidy v Gíze. 

Takto vypadá kino dnes: zbyla z něj jen spoušť.

Když však začaly letos zjara po internetu kolovat fotky a první články o „opuštěném tajemném pouštním kině“, vzbudilo to velkou senzaci. První zvědavci se vypravili do pouště hledat kino, které stálo mimo turistické trasy, vzdálené asi dvě míle od silnice. Jaké bylo zklamání jednoho z nich, když biograf našel. Vypadalo to tu jako po výbuchu! Hlediště srovnané se zemí, židličky zdemolované, rozbité, rozházené, po plátnu nikde ani památky. 

Ze židliček zmizelo veškeré kovové příslušenství.

K činu se nikdo nepřihlásil, ale má se za to, že biograf byl trnem v oku beduínům a místním úřadům, s nimiž se Francouz zřejmě nepohodl. Z židliček zmizelo veškeré kovové příslušenství, které možná skončilo někde ve šrotu. 

Někdejší krásu židlí můžeme dnes už jen tušit.

Sen o kině v poušti se tak rozplynul jak obláček kouře marihuany. Někteří romantici však doufají, že se sem bláznivý Francouz jednou zase vrátí a svůj nápad zrestauruje. Svět potřebuje snílky, co mají hlavu v oblacích. 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Jan Kyzlink

24. 11. 2014 | 08:12

Zavří­t reklamu