válkaČeskoslovenskoobjevy

Utajený hrob největšího kata Čechů: Leží v „pásmu smrti“

Utajený hrob největšího kata Čechů: Leží v „pásmu smrti“
Zdroj: bundesarchiv
+ 4 fotky+ 5 fotek

Českými parašutisty popravený Reinhard Heydrich měl mít podle přání Adolfa Hitlera monumentální hrobku. Dnes však jeho hrob nemá náhrobek ani číselné označení.

Emil Francz 17. dubna 2021

Reinhard Heydrich byl jediným vysoce postaveným nacistou, na nějž byl úspěšně spáchán atentát. Stalo se tak 27. května 1942 v Praze, kde Heydrich v té době působil jako zastupující protektor Protektorátu Čechy a Morava a kde měl za úkol zlomit tamní odboj. Atentátu se úspěšně zhostili dva českoslovenští parašutisté vyslaní z Anglie Jan Kubiš a Jozef Gabčík.

Jeden z nejobávanějších mužů Třetí říše, přezdívaný „blonďatá bestie“, utrpěl zásahem granátu a o týden později svým zraněním podlehl.
Hitler vystrojil Heydrichovi pompézní státní pohřeb. Po smutečním obřadu v Praze bylo Heydrichovo tělo převezeno vlakem do Berlína, kde byl vykonán druhý obřad za účasti Adolfa Hitlera a všech vysokých nacistických pohlavárů.

Hitler Heydricha považoval za jednoho z nejlepších národních socialistů a jeho ztráty trpce litoval, na druhou stranu si neodpustil odsoudit příkře Heydrichovu neopatrnost cestovat do práce v odkrytém autě jen sám s řidičem. Bývalému šéfu říšské bezpečnosti však udělil jedno z nejvyšších možných vyznamenání – Německý kříž.

Heydrichova rakev pak byla s veškerými vojenskými poctami převezena na Hřbitov válečných vysloužilců a uložena do hrobu v sekci A vedle hrobky pruského generála von Wittenberga. Pro Heydricha měla být podle návrhu architekta Wilhelma Kreise a sochaře Arna Brekera zbudována monumentální hrobka, k tomu však již kvůli prohře Německa ve válce nedošlo.

Navíc Spojenci kvůli obavám, aby se hřbitov nestal místem setkávání nacistů a neonacistů, nechali v roce 1946 náhrobní kameny i číselná označení hrobů nacistických prominentů odstranit. Dodnes není s jistotou známo, kde Heydrichovy ostatky leží. Podle jedné verze se nacházejí v sekci A, podle druhé v sekci C vedle hrobky generála Scharnhorsta. Hřbitov byl v roce 1951 pro veřejnost uzavřen.

Následně se pak po postavení berlínské zdi ocitl na pomezí východního a západního Berlína v tzv. „pásmu smrti“, které východoněmecká pohraniční policie a armáda prošpikovaly minami a nástrahami a kde zemřelo mnoho lidí při pokusech emigrovat do západního Berlína. Přes jeho střed byla vybudována betonová silnice a byly na něm postaveny strážní věže. Národní lidová armáda tehdejší NDR si v průběhu času z řady náhrobků udělala přístřešky proti dešti a řadu hrobových míst srovnala se zemí. Velkou většinu hrobů tak nebylo možné identifikovat.

Další články

Zavří­t reklamu