válkaČeskoslovenskoobjevy

Utajený hrob Freddieho Mercuryho: kam dala zpěvákova přítelkyně popel?

+ 10 fotek+ 11 fotek

Když Freddie Mercury v roce 1991 zemřel na následky viru HIV, uskutečnil se pohřeb jen pro nejbližší přátele v londýnském krematoriu a zpěvákovo tělo pak bylo zpopelněno. Co se s jeho ostatky dělo poté, zůstalo od té doby tajemstvím. Jediným člověkem, který zná místo posledního odpočinku frontmana britské kapely Queen, je Mercuryho bývalá přítelkyně Mary Austinová, a ta to za žádnou cenu nechce prozradit.

blondie 1. listopadu 2018

Když v roce 1987 lékaři Freddiemu Mercurymu zjistili, že je HIV pozitivní, svěřil se s tím jen dvěma lidem: své expřítelkyni Mary Austinové a manažerovi kapely. Před členy skupiny i před rodinou to tajil. Dál nahrával a vystupoval, jako by se nechumelilo, a teprve, když mu ubývaly síly, stáhl se do ústraní. Cítil, že jeho dny se krátí, sepisoval závěť a přemýšlel, kde se nechá pohřbít. Jak se smrt přibližovala, čím dál víc ho děsila představa, že by k jeho hrobu defilovaly zástupy truchlících fanoušků.

Freddie Mercury v roce 1987, když už se u něj projevovaly příznaky AIDS.

Freddie Mercury v roce 1987, když už se u něj projevovaly příznaky AIDS.

„Nechtěl, aby se někdo pokoušel jeho ostatky vykopat, jako se to přihodilo některým slavným lidem. Fanouškové mohou být dost fanatičtí,“ naznačila Mary Austinová důvody, proč si Freddie Mercury přál, aby místo jeho odpočinku zůstalo v tajnosti. Požádal proto Mary, kterou v jedné své písni označil za ženu svého života, aby jen ona a nikdo jiný vyzvedla z krematoria urnu s jeho popelem a tajně ji uložila na neznámé místo. „Slíbila jsem u jeho smrtelné postele, že nikdy neprozradím, kde jeho popel leží. Já to opravdu vím, ale to je všechno, co k tomu řeknu,“ odpovídala Austinová na dotazy ohledně zpěvákova hrobu.

Freddie Mercury a Mary Austin v době, kdy se chtěli brát

Freddie Mercury a Mary Austin v době, kdy se chtěli brát

Mary Austinová byla v pořadí druhou zpěvákovou přítelkyní. Bydleli spolu a Freddie ji dokonce požádal o ruku. Později si to ale rozmyslel a jednoho dne se jí přiznal, že je bisexuál a spává s muži. Austinová se s ním krátce na to rozešla, ale zůstali velmi blízkými přáteli až do zpěvákovy předčasné smrti. Mercury prohlásil, že kdyby nebyl na chlapy, byla by Mary jeho zákonitou manželkou, a proto jí nakonec odkázal většinu svého jmění a pověřil jí, aby se postarala o jeho ostatky.

Mary Austinová na Freddieho pohřbu s bubeníkem Queen Rogerem Taylorem

Mary Austinová na Freddieho pohřbu s bubeníkem Queen Rogerem Taylorem

Někteří Mercuryho životopisci tvrdí, že popel zůstal v krematoriu celý rok. Austinová připustila, že urnu s popelem schovávala ve své ložnici dva roky, než se odhodlala s popelem nějak naložit. Jak říká, bylo těžké vyčíhnout ten správný okamžik. Několik dní před plánovanou akcí pozvala k sobě na návštěvu Mercuryho rodiče, aby se společně za Freddieho pomodlili. Ale ani jim neřekla, kam hodlá ostatky jejich syna uložit. „Jednoho rána jsem prostě vyklouzla z domu s urnou,“ popisovala svou misi pro deník Daily Mail. Nenechala se ani svézt svým osobním řidičem a personálu zaměstnanému v domě, který zdědila po Freddiem, jen oznámila, že jde na kosmetiku.

Na této zahradě si Freddie přál být pohřben.

Na této zahradě si Freddie přál být pohřben.

To, že místo zpěvákova hrobu od začátku obklopovalo takové tajemství, jen posilovalo u veřejnosti zvědavost a pátrání po Mercuryho popelu se začalo podobat hledání svatého grálu. Fanoušci se nemohli smířit s tím, že jejich idol nemá svatyni či poutní místo, jaké mají třeba Elvis Presley v Gracelandu, John Lennon u Jahodových polí nebo Jim Morrison na pařížském hřbitově Père Lachaise.

Na tuto zeď fanoušci lepí vzkazy pro svého zemřelého idola.

Na tuto zeď fanoušci lepí vzkazy pro svého zemřelého idola.

Vyrojila se samozřejmě celá řada spekulací o tom, kde popel Freddieho Mercuryho leží. Zpěvákův dlouhodobý přítel Jim Hutton před svou smrtí v roce 2010 uvedl, že si myslí, že byl Mercuryho popel uložen u jeho domu na zahradě, ale zároveň připustil, že jde o záhadu. Také zpěvákův asistent Peter Freestone potvrdil, že Mercury chtěl být pohřben na zahradě pod třešní, ale o tom, zda tam Mary popel zakopala, velmi pochybuje.

Na londýnském hřbitově Kensal Green Cemetery byla nalezena a vzápětí odstraněna plaketa se zpěvákovým původním jménem.

Na londýnském hřbitově Kensal Green Cemetery byla nalezena a vzápětí odstraněna plaketa se zpěvákovým původním jménem.

Velké vzrušení nastalo před třemi lety, když fanoušci na londýnském hřbitově Kensal Green Cemetery objevili náhrobek s bronzovou plaketou, na níž bylo vyryto zpěvákovo původní rodné jméno Farrokh Bulsara (zpěvákovi rodiče byli Pársové z indického státu Gudžarát). Sotva se o tomto objevu začalo psát v novinách, plaketa do druhého dne ze hřbitova zmizela a zaměstnanci hřbitovní správy tvrdili, že o ní nic neví. Mary Austinová vzápětí kategoricky popřela, že by byl Freddie pohřben právě tam.

Jiná teorie mluví o tom, že jeho popel odvezla na ostrov Zanzibar, kde Mercury až do sedmi let prožil nádherné dětství, než ho rodiče poslali na školu do Indie. Mluví se také o tom, že jeho popel rozptýlila v Ženevském jezeře v Montreux, kde si Mercury před svou smrtí koupil byt a kde mu postavili sochu, která ho zpodobňuje v jeho pro něj tak typické koncertní póze. Vysoce postavený člen zoroastriánské komunity v Británii, do níž patřili i Mercuryho rodiče, však poukazuje na to, že jejich náboženství nedovoluje házet popel do jezera. „Kdyby Freddie zemřel v Indii, jeho tělo by podle zoroastriánské tradice přenesli do Věže ticha v Bombaji a nechali ho tam na pospas supům,“ prohlásil. „Protože něco takového však v Evropě není možné, byl jeho popel zřejmě rozprášen na nějakém pěkném místě v přírodě,“ dodal.

Socha Freddieho Mercuryho u Ženevského jezera ve švýcarském Montreux

Socha Freddieho Mercuryho u Ženevského jezera ve švýcarském Montreux

Zpěvákův asistent Peter Freestone se domnívá, že je to koneckonců jedno. Podle něj ti, kteří Freddieho opravdu milovali, nepotřebují vidět jeho urnu, aby si jej připomínali. V jejich vzpomínkách bude žít dál prostřednictvím své hudby. „S Freddiem je zapotřebí oslavovat jeho život, spíše než se zaměřovat na to, že už mezi námi není. On si života užíval a přál by si, aby si ho lidé také užívali a nesmutnili,“ podotkl Freestone.

Další články

Zavří­t reklamu