válkaČeskoslovenskoobjevy

Utajená celebrita William Helburn: byl králem reklamy, ale jeho jméno skoro nikdo neznal

Utajená celebrita William Helburn: byl králem reklamy, ale jeho jméno skoro nikdo neznal
Zdroj: designobserver.com
+ 19 fotek+ 20 fotek

William Helburn byl jedním z největších fotografů, jenže svět znal jeho fotky, nikoli však jeho jméno, to zůstalo v anonymitě. Nikdy se proto nestal celebritou jako třeba Andy Warhol, ač jeho dynamické a vtipné portréty dominovaly módní a reklamní fotografii 50. a 60. let.

blondie 12. května 2015

Newyorčan William Helburn se fotografování začal věnovat hned poté, co se vrátil domů z bojišť druhé světové války. Spolu se svým bývalým spolubojovníkem Tedem Cronerem si pronajal levné studio o velikosti dvou koupelen nedaleko Centrálního parku a začal fotit dívky, jež toužily prorazit ve světě módy jako modelky. Jedny z prvních, kdo navštívily jeho skromný fotoateliér, byly tehdy ještě neznámé a později slavné herečky Grace Kelly a Tippi Hedren.

Po nocích Helburn navštěvoval kurzy legendárního ruského návrháře a uměleckého ředitele Harper´s Bazaar Alexeje Brodoviče. Brzy se jeho fotky začaly objevovat vedle takových jmen, jako byli Andy Warhol, Richard Avedon, Irving Penn nebo Diane Arbus. Většinu z prací dělal na zakázku pro světové obchodní značky Coca-Cola, Buick, Revlon nebo Max Factor. Aby mohl pracovat pro konkurenci, musel je publikovat anonymně, a ne pod svým pravým jménem. Všichni tak znali jeho fotky, ale málokdo věděl, kdo je William Helburn. Jemu však šlo více o to si vydělat než být slavným. „Vždy jsem se snažil vytvořit něco, co si budou lidé pamatovat,“ řekl. „Snažil jsem se to dělat jinak … Chtěl jsem lidi šokovat, jak nejvíc to jen šlo.“

To se mu zjevně dařilo. Jeho fotkám nechybí smysl pro humor, smyslnost i jistý prvek dobrodružství. Na jedné z jeho ikonických fotografií balancuje dvojice modelek na dopravní značce. Kvůli tomuto snímku si Helburn najal policistu, aby řídil během focení dopravu, pronajal si také jeřáb, který dívky vytáhl nahoru, a z oken auta nechal odstranit sklo, aby nevrhalo odlesky.

Focení si uměl Helburn náruživě užívat, zvláště proto, že mohl fotit nejkrásnější a nejslavnější modelky své doby, jako Dovimu, Jean Shrimpton, Jean Patchett, Lauren Hutton, Carmen Dell’Orefice, Sharon Tate a další. S většinou z nich randil a se dvěma se dokonce oženil. „Já byl prostě do všech zamilovaný,“ přiznal se umělec, který si naplno užíval nočního života, rychlých jízd autem i sexu. „Proto jsem tak miloval svou práci. Byl jsem na holky, měl jsem rád sex,“ svěřil se.

Když o něm loni vyšla kniha nazvaná „Seventh and Madison“, svět po 50 letech konečně objevil jméno někdejšího krále reklamy. Řadu z jeho fotek, kterých se umělec rychle zbavoval kvůli stísněným prostorům ve tmavé komoře, na poslední chvíli zachránil z odpadkového koše jeho syn.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu