válkaČeskoslovenskoobjevy

Utajená bolest Alberta Einsteina: Jeho syn Eduard byl nemocný a většinu života prožil v blázinci

Utajená bolest Alberta Einsteina: Jeho syn Eduard byl nemocný a většinu života prožil v blázinci
Zdroj: allthatsinteresting.com

O co více se mu dařilo v pracovním životě, tím více trpěl v životě soukromém. O jeho úspěších na poli vědeckém byly napsány knihy. Jen málokdo ale také ví, že Albert Einstein měl duševně nemocného syna, který většinu svého života pobýval v ústavech pro choromyslné.

Simona Knotkova 14. prosince 2018

V roce 1896 se sedmnáctiletý Albert Einstein seznámil v curyšském polytechnickém institutu s o čtyři roky starší Milevou Marićovou. Inteligentní a nezávislá mladá žena ho uchvátila a našel v ní svou spřízněnou duši. O pár let později dvojice stanula před oltářem. Ze společného soužití vzešly tři děti – nejstarší Lieserl, o jejímž dalším osudu prameny mlčí, Hans Albert a Eduard.

Právě Eduard Einstein, narozený 28. července 1910, byl již odmala stonavým a slabým dítětem. I přes nadbytek práce Albert své syny nezanedbával a vychovával je. Eduard mu dělal velké starosti.

„Stav mého chlapečka mě velmi deprimuje. Je nemožné, že by se z něj někdy mohla stát plně vyvinutá dospělá osobnost. Snad by pro něj bylo i lepší, kdyby z tohoto života odešel dřív, než ho vůbec pořádně pozná…,“ ponurým tónem přemítal v dopise z roku 1917, adresovaném svému kolegovi.

Mileva a její synové Eduard a Hans Albert.

Mileva a její synové Eduard a Hans Albert.

V pozdějším věku se Eduard začal věnovat hře na piano a jevil zájem o poezii. Stejně jako otec se přihlásil na curyšskou vysokou školu, na rozdíl od něj se ale zapsal na psychiatrii. Jeho vzorem mu byl Sigmund Freud. Jako otec uznávaného vědce to ovšem neměl během svých studií jednoduché. „V těchto časech je obtížné být synem tak významného otce, aniž by se člověk necítil sám nedůležitý,“ napsal si do osobních poznámek.

Také v otázkách lásky následoval mladý muž otce a zamiloval se do starší studentky. Vztah ale brzy skončil nezdarem. V této době se začalo zhoršovat Eduardovo duševní zdraví. Podle Alberta se mohlo jednat o dědičnou predispozici, kterou jeho syn získal od matčiny strany. Všechno vyvrcholilo pokusem o sebevraždu v roce 1930. Po tomto incidentu mu lékaři diagnostikovali schizofrenii. V první půli 20. století se toto onemocnění stále léčilo drsnými praktikami včetně elektrošoků, po nichž se Eduardovi zhoršila řeč a rozpoznávací schopnosti.

Eduard Einstein v pozdějším věku.

Eduard Einstein v pozdějším věku.

V Německu se mezitím začali dostávat k moci nacisti, kteří židovského vědce nenáviděli. Einstein musel v roce 1933 odejít z Pruské akademie věd a v témže roce také emigroval do Spojených států. Věřil, že brzy se k němu připojí také Eduard. Ti dva se ale bohužel už nikdy nesetkali a jejich vztah se smrskl pouze na pravidelnou korespondenci.

Nelepšící se zdravotní stav Eduardovi nedovolil opustit zemi a nadále se musel léčit ve švýcarském ústavu. Tam také strávil zbytek svého života a v roce 1965 zemřel na mozkovou mrtvici. Bylo mu padesát pět let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu