válkaČeskoslovenskoobjevy

Na Sibiři objevili ústní harfu z doby Hunů. Hrát se dá na ni i dnes

Na Sibiři objevili ústní harfu z doby Hunů. Hrát se dá na ni i dnes
Zdroj: siberiantimes.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Starobylá ústní harfa, nazývaná někdy též brumle, byla nalezena při archeologických vykopávkách v ruské části pohoří Altaj. Dochovala se ve výborném stavu, takže i po 1700 letech je schopna produkovat hudbu.

Yvonne Pokorná 16. února 2018

Brumle je nástroj využívající jako rezonátor lidská ústa. Po světě je známý především jako „židovská harfa“, byť nemá s Židy žádnou souvislost. Hraje se na ni tak, že hráč harfu pevně tiskne proti pootevřeným rtům nebo až zubům – horní nožičku nástroje proti hornímu rtu (zubům) a dolní proti rtu (zubům) spodnímu. Ukazovákem pravé ruky brnká na konec jazýčku, volně kmitajícího uprostřed rámečku a mezi rty (zuby), čímž se vytváří charakteristický tón.

Nástroj pochází zřejmě z Asie; dochovala se čínská kresba ze 3. století př. n. l., na níž je vidět hudebník hrající na brumli. Do Evropy se brumle dostala z východních plání Kazachstánu a byla známa již starým Římanům.

Ústní harfy

Ústní harfy

Ruští archeologové našli na Sibiři celkem tři exempláře ústních harf z období před 1580 až 1740 lety, kdy oblast Altaje kontrolovali kočovní Sarmati a Hunové. Pravděpodobně je hunští řemeslníci vyrobili z žebra krávy nebo koně. Jedna z harf zůstala nedokončená a z dalších dvou je pouze jedna v tak dobrém stavu, že vyluzuje zvuky i dnes.

“Dávný řemeslník použil střední část žebra a rozštěpil ji do dvou částí,” přibližuje postup výroby této harfy Andrej Borodovskij z Institutu archeologie a etnografie v Novosibirsku. Tím se liší od metody používané Tuvě na jihu Sibiře a v Mongolsku, kde se brumle zhotovovaly z dlouhých kostí. Postup zvolený altajskými výrobci je však o mnoho pokročilejší. Dnes se ústní harfy vyrábí většinou ze železa, mosazi a bronzu, i když v Asii je dodnes vyřezávají z bambusu nebo palmového dřeva.

Hra na flétnu

Hra na flétnu

Šamanský nástroj

Brumle je tradičním nástrojem sibiřských šamanů, zejména etnika Jakutů. Její esoterická funkce spočívá v tom, že funguje jako mantra. Podle šamanské víry zvukové vibrace pronikají energetickými kanály hráče i posluchačů a rozbíjí psychoenergetické blokády, které brání volnému toku energií. Tím se vysvětlují pozoruhodné léčivé účinky při hře na tento starodávný nástroj.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu