válkaČeskoslovenskoobjevy

Úspěch Hany Maškové na zimní olympiádě dosud žádná česká krasobruslařka nepřekonala

Úspěch Hany Maškové na zimní olympiádě dosud žádná česká krasobruslařka nepřekonala
Zdroj: pinterest

Hanka Mašková byla bruslařka, která vrátila české ženské krasobruslení do světové špičky. Za svou poměrně krátkou aktivní sportovní kariéru získala titul Mistryně Evropy v roce 1968, stříbrné medaile z mistrovství Evropy v letech 1967 a 1969 a bronzové medaile z mistrovství světa v letech 1967 a 1968. Za vrchol její sportovní kariéry lze považovat zisk […]

Václav Pokorný 19. února 2018

Hanka Mašková byla bruslařka, která vrátila české ženské krasobruslení do světové špičky. Za svou poměrně krátkou aktivní sportovní kariéru získala titul Mistryně Evropy v roce 1968, stříbrné medaile z mistrovství Evropy v letech 1967 a 1969 a bronzové medaile z mistrovství světa v letech 1967 a 1968.

Za vrchol její sportovní kariéry lze považovat zisk bronzové olympijské medaile ve francouzském Grenoblu v roce 1968. Na tyto hry odjížděla Hana Mašková jako úřadující mistryně Evropy z Västeras a byla odborníky považována za jednu z favoritek na zisk medaile. Po povinných cvicích byla čtvrtá, ve volné jízdě se posunula na třetí místo za Američanku Peggy Flemingovou a svou velkou soupeřku Gabriele Seyfertovou z NDR. Jejich souboj patřil k ozdobám olympijských her. Mašková ziskem bronzové medaile potvrdila, že patří ke světové krasobruslařské elitě.

Svoji sportovní dráhu Hana Mašková začínala na pražské Štvanici pod vedením Karla Glogara. Poté ji trénoval Jaroslav Sadílek a těsně před mistrovstvím Evropy v Budapešti roku 1963 se její trenérkou stala Míla Nováková.

Mašková byla bezesporu ve své době fenomenální krasobruslařskou skokankou a měla pro skoky talent od boha. Jejím hendikepem byla však její křehčí psychika; příliš si nevěřila, často trpěla trémou a neopodstatněným strachem. Jednoduše postrádala onu nezbytnou duševní jistotu. Nemalou měrou k tomu přispěl i její osobní a rodinný život a nezdařený partnerský vztah s hudebníkem Jiřím Štaidlem.

Hana Mašková s bronzovou olympijskou medailí.

Hana Mašková s bronzovou olympijskou medailí.

Z mistrovství světa v Coloradu Springs v roce 1969 odstoupila. Horečka, zněl oficiální důvod. „Ve skutečnosti byla psychicky vyřízená,“ prozradila po letech její trenérka Míla Nováková. Krátce poté odešla Mašková ke profesionálům do proslulé lední revue Holiday on Ice. Na jaře roku 1972 však tragicky zahynula při autonehodě na jihu Francie.

Hana Mašková byla ve své době velmi populární a pro mnohé sportovní příznivce se stala ženskou sportovní ikonou konce šedesátých let 20. století.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu