válkaČeskoslovenskoobjevy

Ushuaia je nejjižněji trvale osídlené místo na světě, tento status si ale nárokují i jiní

Ushuaia je nejjižněji trvale osídlené místo na světě, tento status si ale nárokují i jiní
Zdroj: amusingplanet.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Na samém jižním cípu jihoamerického kontinentu se nachází souostroví Ohňová země (španělsky Tierra del Fuego). Je jen řídce osídleno, ale přesto se zde najdou i větší města. Jedno z nich se jmenuje Ushuaia a je považováno za nejjižnější město na světě, jelikož leží na 54°48'57 jižní šířky.

Tomáš Chalupa 14. ledna 2020

Ushuaia se nachází na ostrově Isla Grande de Tierra del Fuego, což je největší ostrov celého souostroví. Patří z větší části Chile a z menší části Argentině. Ushuaia je správní a administrativní centrum ostrova a má 71 tisíc obyvatel.

Jižně od tohoto města se nachází ještě Puerto Williams, což je malá obec, která se ráda označuje za nejjižnější město světa. Má pravdu jen částečně, protože sice leží jižněji než Ushuaia, ale má pouhé dva tisíce obyvatel, takže nemá status města, byť je to největší město v chilské části jihu ostrova.

Dalším vyzyvatelem o status nejjižnějšího města je Punta Arenas, který je hlavním městem chilské části ostrova.To je sice větší a má něco kolem 120 tisíc obyvatel, ale na první pohled je zřejmé, že leží mnohem severněji než Ushuaia. Chilané ale tvrdí, že jejich status vyplývá z rozlohy města, která je trojnásobná oproti Ushuaie. Ushuaia čítá jen kolem 17 čtverečných kilometrů, zatímco Punta Arenas má oficiálně rozlohu 39 kilometrů čtverečných. To ale nikoho z Ushuaie nezajímá, protože jižněji prostě leží právě toto město.

Na to ovšem zase kontruje 36 stálých obyvatel malé obce Puerto Toro, která se nalézá jižněji než Ushuaia, a dokonce i než Puerto Williams. Pokud není rozloha ani počet obyvatel rozhodující, pak je nejjižnější osadou právě Puerto Toro, což je malá rybářská vesnička na samém nejjižnějším cípu ostrova. Náleží Chile a je to jediná chilská osada, která leží na pobřeží Atlantického oceánu. Za zlaté horečky, která v oblasti vypukla v druhé polovině 18. století, bylo Puerto Toro mnohem významnějším a hlavně větším městem, ale když prospektoři oblast opustili, z rušného města zbyla malá vesnička.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu