válkaČeskoslovenskoobjevy

USA mají supermoderní torpédoborec, možná bude střílet i speciálním dělem

+ 6 fotek+ 7 fotek

Spojené státy mají nový torpédoborec, který vypadá jako plovoucí pyramida. Je také největší, navíc neviditelný. A ještě má mít elektromagnetické dělo. Teda tohle až uvidí Rusové...

Tomáš Chalupa 10. prosince 2015

USS Zumwalt je loď, která jakoby sem přiletěla z vesmíru. Její neobvyklé hranaté tvary jsou zapříčiněny snahou, aby loď nebyla zachytitelná radarem. Technologie stealth nikdy nevynikaly nějakou estetickou hodnotou, ale jsou zato velmi účinné. Loď, která má 15 000 tun výtlak a 180 metrů délky, se na radaru jeví jako malinkatý člun. Nebo se na něm ani neobjeví. Ale to zdaleka není jeho jediná přednost. Na palubě má nejmodernější zbraně a elektroniku. Radary, sonary, rakety Tomahawk a protiletecké nebo protilodní střely, to vše je v arsénálu Zumwaltu. Ale k tomu všemu má přibýt ještě futuristické elektromagnetické pulzní dělo. Zní to jako Star Trek a vlastně to tak i trochu je. Dělo funguje na bázi silných elektromagnetických výbojů, které vystřelí desetikilogramový projektil na vzdálenost 150 kilometrů. Tedy hodně daleko za horizont. Rychlost střely je sedmkrát vyšší než rychlost zvuku. Ovšem dělo se ještě vyvíjí, počítá se s ním v budoucnosti.

Loď má také revoluční pohon, kdy plynová turbína slouží jako zdroj elektrické energie pro celou loď a její automatické systémy. Těch je na lodi požehnaně, i proto má posádka pouhých 130 mužů, což je méně než na starších torpédoborcích. Vše za ně udělá automatika.

Zumwalt má ale i své stinné stránky. Je příšerně drahý. Stojí 4 miliardy dolarů, zatímco za dvě miliardy se dají pořídit dva torpédoborce třídy Alreigh Burke. I proto dostane námořnictvo pouze tři tyto lodě. A to není všechno. Kritici tvrdí, že Zumwalt má nevhodnou konstrukci. Jde v podstatě o sto let starý design obráceného trupu. Ten se zužuje od kýlu směrem nahoru a je považován za nestabilní zejména na rozbouřeném moři. Proto onen tvar pyramidy. Takto se stavěly lodě za rusko-japonské války a ruské lodě šly ke dnu mimo jiné kvůli této konstrukci. Odborníci se však dušují, že Zumwalt se naklánět nebude a odolá i velkým vlnám. Má k tomu sloužit automatický stabilizační systém.

Vše ostatně ukáží následující testy, které právě začínají. Zumwalt totiž přejde do stavu námořnictva nejdříve příští rok, až budou nautické zkoušky u konce. Už nyní lze ale s jistotou říct, že modernější plavidlo na moři jen těžko uvidíte.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu