válkaČeskoslovenskoobjevy

USA hlásí první případ opičích neštovic u člověka za poslední desetiletí

USA hlásí první případ opičích neštovic u člověka za poslední desetiletí
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 9 fotek+ 10 fotek

Centrum pro kontrolu a ochranu nemocí (CDC) a texaské ministerstvo zdravotnictví potvrdily první případ lidských opičích neštovic v USA po několika desetiletích.

Tomáš Chalupa 22. července 2021

Dne 15. července odcestoval pacient z Nigérie do Dallasu v Texasu, kde je v současné době hospitalizován. CDC spolupracuje s místními zdravotnickými úřady a leteckou společností, aby vypátrala cestující, kteří přišli do kontaktu s obyvatelem USA, ačkoli se domnívá, že riziko přenosu je nízké vzhledem k tomu, že při letu byly povinné masky, což omezuje riziko přenosu vzdušnou cestou.

Opičí neštovice patří do stejné skupiny virů jako pravé neštovice a jejich příznaky jsou podobné, i když mírnější. Mezi počáteční příznaky patří horečka, bolest hlavy, svalů, zad, zduření lymfatických uzlin, zimnice a vyčerpání. Poté se může objevit vyrážka, která pravděpodobně začíná na obličeji a poté se rozšíří na další části těla.

U většiny pacientů proběhne onemocnění mírně a během několika týdnů se zotaví bez léčby, někdy však může být smrtelné. U kmene identifikovaného CDC bude infekce smrtelná asi u 1 % pacientů, i když toto číslo roste u pacientů se sníženou imunitou. Podle Světové zdravotnické organizace během epidemií umírá na toto onemocnění jedno až deset procent pacientů.

Podle CDC byly opičí neštovice poprvé objeveny v roce 1958 po několika vypuknutích v populacích opic chovaných pro výzkum v Africe. První případ onemocnění u člověka byl zaznamenán v Demokratické republice Kongo (DRK) v roce 1970. Lidská verze se většinou přenáší ze zvířat na lidi, nikoliv z člověka na člověka. V případech, kdy se přenáší z člověka na člověka, dochází ke kontaktu s lézemi a tělesnými tekutinami, kontaminovanými materiály (např. oděvem a lůžkovinami) a také kapénkami dýchacích cest.

Podle CDC se naprostá většina případů odehrává v Demokratické republice Kongo, kde se jich od roku 1970 objevuje více než tisíc ročně. Několik menších ohnisek se vyskytlo ve střední a západní Africe. Pouze ve třech zemích mimo Afriku se vyskytly případy onemocnění – největší ohnisko s 37 potvrzenými případy se vyskytlo v roce 2003 v USA. Příčinou byla zásilka zvířat z Ghany, mezi nimiž byla i zvířata nakažená touto chorobou.

„Předpokládá se, že k přenosu z člověka na člověka dochází především velkými kapénkami dýchacích cest,“ píše CDC ve svém prohlášení. „Kapénky dýchacích cest se obecně nemohou pohybovat dále než několik metrů, takže je nutný dlouhodobý kontakt tváří v tvář.“

V průběhu let bylo zaznamenáno několik dalších případů, kdy si cestující z Nigérie přivezli opičí neštovice do své další destinace, většinou se však nedostali dál. Jedno ohnisko však propuklo ve Spojeném království, kde jeden pacient pokračoval v nákaze dalších, než se ji podařilo zastavit.

 

Další články

Zavří­t reklamu