válkaČeskoslovenskoobjevy

USA daly zelenou těžbě ropy v Arktidě. Obří plošinu zablokovaly i zuřící babičky

USA daly zelenou těžbě ropy v Arktidě. Obří plošinu zablokovaly i zuřící babičky
Zdroj: rtcc.org
+ 1 fotka+ 2 fotky

Arktida je oblast, která je zatím velmi málo zasažena průmyslovou činností člověka. To se ovšem brzy může změnit. Administrativa Baracka Obamy dala zelenou firmě Shell k těžbě ropy v Arktidě. Firma už má nachystanou obří ropnou plošinu Polar Pioneer.

Tomáš Chalupa 19. května 2015

Výchozím bodem aktivit spojených s těžbou ropy v Arktidě má být přístav Seattle. Právě tam zakotvila velká ropná plošina Polar Pioneer firmy Shell. Přijetí však nebylo příliš vřelé, kolem plošiny plulo asi dvacet kajaků s protestujícími ekology, kteří chtěli demonstrovat svůj odpor s těžbou v Arktidě. Do blokády plošiny se dokonce zapojily i důchodkyně z hnutí Raging Grannies (Zuřící babičky). „Opravdu necheme Shell v našem přístavu. Chceme, aby odtud vypadli a změnili způsob svého podnikání dříve, než svým podnikáním nenapravitelně změní naší planetu,“ řekla dvaašedesátiletá státní návladní v důchodu Anette Klapsteinová, která také vyplula na kajaku vstříc plošině.

Odpůrci upozorňují, že v případě nehody bude prakticky nemožné ji efektivě dostat pod kontrolu. V případě plošiny Deepwater Horizon firmy BP trvalo celé týdny, než se situaci podařilo vyřešit. A to k nehodě došlo 40 mil od pobřeží. V případě Polar Exploreru a dalších plošin by byla pomoc vzdálena přes tisíc kilometrů. Teploty budou extrémní a veškeré záchranné práce budou mimořádně komplikované.

Pokud by k nehodě došlo, bude nemožné únik ropy včas zastavit. Ten se dostane pod arktický led, kde může být po celá desetiletí. „Arktida je v podstatě to samé jako Měsíc. Jakákoliv nehoda nemá žádné rychlé řešení a následky mohou být fatální,“ říká další z protestujích Martin Adams.

Policie a ostraha přístavu nechala protestující přiblížit se poměrně blízko k plošině, nicméně blokádu neumožnila a Polar Pioneer vplul do terminálu číslo 5. Podle Shellu jsou bezpečnostní opatření na nejvyšší možné úrovni, podobně zdůvodňuje souhlas s těžbou i Obamova administrativa. Shell prý učinil v bezpečnostních opatřeních obrovský pokrok. A odpůrcům těžby vzkázal, že USA musí i nadále spoléhat na fosilní paliva a bude lepší, když budou z domácích zdrojů než z ciziny. Polar Explorer tak v Seattlu jen nabere vše potřebné vybavení a zásoby a společně s těžební lodí Noble Discoverer vyrazí na sever.

Další články

Zavří­t reklamu