válkaČeskoslovenskoobjevy

Urueña je město, kde je více knih než obyvatel

Urueña je město, kde je více knih než obyvatel
Zdroj: allthatsinteresting.com

V roce 2007 se malé španělské městečko Urueña rozhodlo, že se stane městem knih. A skutečně se to podařilo, knihy jsou naprosto všude. A táhne to sem knihomoly z celé Evropy.

Tomáš Chalupa 21. prosince 2018

Urueña je jinak normální malé středověké městečko, které se nachází za branou a hradbami. Jenže celé město se zbláznilo do čtení a psaní knih. Proměnilo se v jednu velkou knihovnu. Ve městě žije jen 200 stálých obyvatel. Je zde ale 12 obchodů s knihami, to znamená, že na každých 16 lidí připadá jeden. Některé jsou specializovány na vzácné nebo mimořádně staré knihy. Některé mají pouze knihy věnované Kastilii nebo s tímto regionem nějak spojené, další zase mají jen dětskou literaturu. V podstatě neexistuje knihkupecký segment, který by ve městě neměl své zastoupení.

Urueña je také sídlem Institutu kaligrafie a vyučují se zde středověké techniky psaní textů. Probíhá zde také velmi oblíbený knihařský kurz, na kterém se frekventanti učí jak vyrábět knihy, stránky a přebaly knih. Opět vše tradičními metodami.

Město má také pět velkých muzeí. Samozřejmě jedno z nich je kompletně věnované knihám, další technikám psaní a jiné se jmenuje Muzeum příběhů. Je zde také etnografické muzeum založené už v 18. století Joaquinem Diazem. V Muzeu hudby jsou k vidění hudební nástroje z celého světa.

Není divu, že městečko se rychle stalo centrem návštěv milovníků knih z celé Evropy. Ročně jich sem přijede na 40 tisíc a každým rokem toto číslo stoupá. Turistická sezóna vrcholí na Den knihy, kdy se ve městě koná velký knižní festival. Pokud tedy milujete knihy a chcete nasát atmosféru nevšedního města zasvěceného knihám, pak je Urueña jednoznačně tou nejlepší volbou.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu