válkaČeskoslovenskoobjevy

Úředníci mu nedovolili, aby si postavil garáž. Před domem pro ně proto vztyčil obří fakáč

Úředníci mu nedovolili, aby si postavil garáž. Před domem pro ně proto vztyčil obří fakáč
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Kdo se už někdy pokoušel dostat stavební povolení, asi moc dobře ví, jak vleklý a trýznivý boj to může být. Na vlastní kůži to poznal i muž z vermontského Westfordu. V jeho případě ale nezůstalo u pasivního se podřízení hlasu byrokracie.

Simona Knotkova 15. ledna 2019

Ted Pelkey měl sen. Garáž na opravu nákladních vozů si postaví hned vedle svého domu. Ráno vstane, dá si kafe, přejde po příjezdové cestě a bude v práci. Už žádné dojíždění do čtyřicet kilometrů vzdáleného Swintonu, kde pracoval dosud. Sehnal potřebné dokumenty, vypsal žádost a vše poslal na místní úřad, který mu měl jeho stavbu schválit. Tady ale narazil. Od zrození jeho snu uběhlo už deset let, ale za tu dobu dostává jen jedno odmítnutí za druhým.

Loni v říjnu se proto odhodlal k provokativnímu kroku. Jako vzkaz pro úředníky nechal na svém trávníku vztyčit prostředníček.

„Seděl jsem v baru a své manželce jsem řekl: ‚Hej, chci pro ně udělat sochu prostředníčku a nechám ji vztyčit u nás před domem.‘ Pokud se nechtějí dívat na mou garáž, ať se dívají na tohle,“ sdělil muž bostonskému deníku.

Podle jeho dalších slov stojí za neustálým odmítáním jeho žádosti především osobní zášť jednoho ze členů rady. To popírá předsedkyně westfordské stavební komise Allison Hope. Tvrdí, že hlavním důvodem zamítnutí je nedodání potřebných dokumentů.

„Všichni jsme dospělí profesionálové, kteří dobrovolně obětují svůj čas a energii pro užitek místních obyvatel. I kdyby někdo z našeho výboru měl menší než výborné vztahy s někým z občanů, neznamená to, že by měl se žádostmi nakládat nevhodným způsobem. Z mého osobního pohledu a podle toho, co jsem viděla/slyšela/četla, se členové vedení zachovali k Pelkeymu zcela adekvátně, skoro až ke své vlastní škodě,“ říká Hope ve svém prohlášení.

Muž si však nadále stojí na svém: „Kvůli těmto lidem mám potíže, a to prostě není správné. Vůbec se mnou nezacházeli férově.“

Prostředníček je umístěn na skoro pětimetrovém stožáru a večer ho osvětluje dvojice reflektorů.

Prostředníček je umístěn na skoro pětimetrovém stožáru a večer ho osvětluje dvojice reflektorů.

Dřevěný prostředníček, který zasílá poselství do širého okolí, město nemůže nechat odstranit, protože s ním Pelkey nijak neporušuje zákon. Stát sice má přísná omezení, co se týče billboardů, jejich definici ale obří ruka nesplňuje. „I když je stavba dobře viditelná ze státní dálnice, nespadá do naší pravomoci. Stavba nesplňuje atributy značky, a proto nemůže být regulována vermontským zákonem o billboardech,“ nechala se slyšet mluvčí vermotského dopravního úřadu Jacqui DeMen.

Třebaže celá legrace přišla Pelkeyho na 4 tisíce dolarů (cca 88 tisíc korun), ničeho nelituje a doufá, že mu to nakonec přinese užitek.

„Sousedům a všem dalším obyvatelům města jsem dal jasně najevo, že ta socha není namířena na ně. Je to jasný vzkaz lidem, kteří sedí v městské radě. Doufám, že to bude mít nějaký účinek. Možná,“ uzavírá.

Jeho případ se bude znovu projednávat v lednu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu