válkaČeskoslovenskoobjevy

Planeta Uran smrdí jako zkažená vejce, zjistili vědci

Planeta Uran smrdí jako zkažená vejce, zjistili vědci
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Vědci z Oxfordu podrobili zkoumání atmosféru planety Uran. A došli k tomu, že na této planetě to pořádně smrdí. A to zdaleka není jediný problém.

Tomáš Chalupa 23. května 2018

„Na Uranu jsou velmi nehostinné a aromatické podmínky,“ stojí ve výzkumné zprávě astronoma Patricka Irwinga a jeho kolegů z Oxfordské univerzity. Vědci k tomu, aby si „přičichli“ k atmosféře Uranu, použili Teleskop Gemini na Havaji. „Jsme silně přesvědčeni, že sirné plyny ovlivňují atmosféru Uranu,“ píší přímo ve své zprávě.

Za vším stojí vysoké koncentrace sulfidu, který dává ono známé aroma nejen shnilým vejcím, ale také jícnům některých sopek nebo horkým minerálním pramenům. Přesně tak to bude „vonět“ i na Uranu, jen mnohonásobně silněji. Puch bude zřejmě nesnesitelný. Ovšem to nemusí nikoho trápit, protože na Uranu jednak nikdo nemůže přistát a rozhodně tam nelze dýchat místní atmosféru, bez ohledu na to, jak páchne. A to ani nezmiňujeme, že Uran je nejchladnější planeta s průměrnými teplotami kolem -220 stupňů Celsia. V nejnižších patrech atmosféry se nacházejí mraky vody, ve svrchních patrech mraky tvořené především metanem. Sama planeta je složena především z ledu a kamení.

Další články

Zavří­t reklamu