válkaČeskoslovenskoobjevy

Úřady ve Veroně varují: Tady kebab ani jiná etno jídla prodávat nebudete!

Úřady ve Veroně varují: Tady kebab ani jiná etno jídla prodávat nebudete!
Zdroj: smithsonianmag.com

Úřady v italském městě Verona varují podnikatele, ať si rozmyslí ve městě otevřít bufet s kebabem, gyrosem nebo podobnými jídly. Verona preferuje italskou klasiku – špagety a pizzu.

Tomáš Chalupa 8. března 2016

Starosta Verony Flavio Tossi krok radnice obhajuje jako snahu udržet ve městě tradiční kuchyni a stravu tváří v tvář multikulturní invazi kebabů a gyrosů. „Chráníme nejen architekturu města, ale také tradice a zvyky typické pro tuto lokalitu,“ sdělil médiím Tossi.

Jenže jeho krok se setkává s velkou kritikou. Tossi je dlouholetý člen strany Ligy severu, která je silně protiimigrantská. Podle kritiků nemá Tossiho krok nic co dočinění s ochranou jídelníčku nebo kultury, ale je jednoduše zaměřen proti stále početnějšímu etniku Turků, Číňanů, Arabů a dalších přistěhovalců, kteří právě tento druh jídelen nejčastěji provozují. Zkrátka je to rasismus, jen ukrytý za bohulibé řeči.

Verona přitom není jediným městem, kde k podobnému kroku přistoupili. Například Benátky nebo Florencie zavedly nebo v brzku hodlají zavést podobná pravidla. Pod heslem ANO polentě, NE kuskusu už v roce 2009 přistoupilo k tomuto zákazu několik dalších italských měst. A nejde vždy jen o kebaby. Trnem v oku jsou také prodejny suvenýrů a tradičních etno výrobků, které úřady označují jednoduše za cetky. „Je těžké přijímat tyto obchody se zbožím, u kterého ani nevíme, kde bylo vyrobeno. Nemají nic společného s naší historií a upřímně řečeno, jsou nám nepříjemné,“ říká starosta Benátek Luigi Brugnaro.

Raději ani nedomýšlet, co by nastalo, kdyby se Italy inspirovala i další města po celé Evropě a všude se podávalo jen tradiční národní jídlo. To by byl i konec se všemi pizzeriemi.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu