válkaČeskoslovenskoobjevy

Úřady „pohřbily“ ženu. Ta musí už sedm let dokazovat, že není mrtvá

Úřady „pohřbily“ ženu. Ta musí už sedm let dokazovat, že není mrtvá
Zdroj: odditycentral.com

V roce 2010 se třiapadesátiletá Juana Escudero ze španělského Alcalá de Guadaíra ocitla na pohotovosti. Tam se také poprvé dozvěděla, že je vlastně mrtvá...

Simona Knotkova 20. října 2017

„Když lékařka napsala mé jméno do počítače, objevilo se jí, že jsem mrtvá. I tak mě obsloužila, protože mě už znala a věděla, že je to naléhavé. Řekla, že se to vyřeší později,“ vzpomíná Escudero.

Původně si myslela, že se jedná pouze o chybu v systému, a pro její nápravu zašla na úřad. Tam jí ale řekli, že to tak jednoduché nebude – mrtvá byla i ve všech dalších databázích.

Jak se Escudero později dozvěděla, za všechno mohla neuvěřitelná náhoda. Na hřbitově v Maláze byla totiž pohřbena žena stejného jména a stejného data narození. Takové vysvětlení však úřadům nestačilo a přednostní pro ně bylo to, co bylo napsáno v počítačích.

Absurdně groteskní situace jak z Kafkova románu přestávala být už tolik humorná, když jí úřady po smrti manžela v roce 2011 odmítly dát vdovský důchod nebo jí nevyměnily prošlý řidičský průkaz s odůvodněním, že mrtví nemůžou řídit. Na finanční správě se dokonce dozvěděla, že může být obviněna z krádeže identity.

I na této fotografii si lze povšimnout, že Escudero je skutečně naživu...

I na této fotografii si lze povšimnout, že Escudero je skutečně naživu…

Loni byla její rodina informována, že ostatky jejich matky byly přesunuty do kostnice, protože nikdo nezaplatil poplatky za hrob. „Volala jsem jim a říkala, že moje matka stojí zrovna naproti mně a já s ní mluvím. Nedokázali to pochopit,“ vypraví dcera Marta.

Pro ženu tak existuje asi už jen jediné řešení, a to porovnání její DNA s pozůstatky mrtvé Juany Escudero. Příslušné úřady však zatím odmítají cokoliv udělat.

Zajímavostí je, že zatímco podle státu je mrtvá, banka ji nadále eviduje jako živou a vybírá od ní splátky na hypotéku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu