Dnešní Čadské jezero je jen stínem kdysi ohromného Mega Čadu, navíc dále vysychá.

Dnešní Čadské jezero je jen stínem kdysi ohromného Mega Čadu, navíc dále vysychá. | zdroj: thevintagenews.com


Uprostřed Sahary bylo kdysi obrovské jezero Mega Čad, bylo velké jako Kaspické moře

TÉMATA: jezera | afrika | sahara | klimatické změny | sucho

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 02. 2019 | 09:00

Jezero Mega Čad mělo rozlohu 223 699 kilometrů čtverečných. Bylo jako malé moře, ale trvalo pouhých pár století, než se rozpadlo na malé fragmenty, a nakonec téměř úplně zmizelo. Zůstalo z něj jen dnešní Čadské jezero.

Vypařovat se jezero začalo už před 1000 lety. Vědci jsou dokonce přesvědčeni, že silné větry přenášely prach z úrodné půdy kolem jezera přes Atlantik až do oblasti amazonských pralesů, kterým tak pomáhaly růst.

Mega Čad bylo největší jezero v celé Africe, velikostí bylo srovnatelné s Kaspickým mořem. Před 5000 lety panovala na kontinentě takzvaná vlhká epocha a poušť Sahara prakticky neexistovala. Vysychání jezera ale probíhalo velmi rychle, zmizelo během několika málo století.

Jediným pozůstatkem Mega Čadu je dnešní Čadské jezero. To se ale co do velikosti s původním jezerem vůbec nemůže měřit. Mega Čad překračoval svou rozlohou hranice dnešního Nigeru, Nigérie, Čadu a Kamerunu. I z toho malého zbytku, který nazýváme Čadské jezero, lidé dále odčerpávají vodu, takže se jezero dále zmenšuje.

Čadské jezero v současné době rychle vysychá  a z více než 26 000 km čtverečných v roce 1960 se zmenšilo na současných méně než 1 500 km čtverečných. Na druhou stranu, jezero bylo vždy pověstné svou nestálou hladinou.  Už jednou téměř  vyschlo v letních obdobích let 1908 a 1984, takže existuje určitá naděje, že se situace postupem času zase zlepší. Na druhou stranu extenzivní odčerpávání vody pro zemědělství je zcela jistě faktor, který hraje v úbytku vody v jezeře velkou roli.

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 02. 2019 | 09:00

Zavří­t reklamu