válkaČeskoslovenskoobjevy

Uprostřed pouště stojí lesy radioteleskopů, nahlíží do tajemných hlubin vesmíru

Uprostřed pouště stojí lesy radioteleskopů, nahlíží do tajemných hlubin vesmíru

Nehostinná náhorní plošina Chajnantor se nachází ve výšce 5050 metrů nad mořem. Právě zde je srdce celosvětového programu na pozorování a výzkum vesmíru. Stojí zde totiž observatoř ALMA, která je vůbec největší na světě.

Tomáš Chalupa 30. září 2014

ALMA (Atacama Large Milimeter Array) začala oficiálně fungovat v loňském roce. Její součástí je 54 obřích parabolických antén o průměru 12 metrů a 12 menších antén. Díky speciálnímu zařízení, tzv. korelátoru, se obraz ze všech antén skládá do jednoho a výsledkem je fascinující pohled do hlubin vesmíru. Jeho rozlišení je desetinásobně vyšší než u známého Hubbleova teleskopu, který je navíc umístěn ve vesmíru.

Les teleskopů v poušti Atacama

Les teleskopů v poušti Atacama

Pokud by tyto radioteleskopy měl nahradit jeden jediný dalekohled, musel by mít průměr 14 kilometrů. Zvětšení, které antény teleskopy poskytují, je neuvěřitelné. Navíc observatoř je položena velmi vysoko a na velmi suchém místě, kde je nebe většinou bez mraků, což pozorování ještě více usnadňuje.

Teleskopy v noci

Teleskopy v noci

Obří teleskopy je možné po planině jakkoliv přesouvat, protože jsou umístěny v mobilních stanovištích. Mohou se tak pohybovat až do vzdálenosti 16 kilometrů. K instalování talířů sloužila speciální mohutná vozidla zvaná Otto.

Transportér Otto veze jednu z antén

Transportér Otto veze jednu z antén

Uvnitř observatoře je umístěn jeden z nejvýkonnějších superpočítačů na světě, který je schopen vyhodnocovat informace z nejvzdálenějších koutů vesmíru. Vybudování observatoře stálo 1,5 miliardy dolarů a je tak největším a nejdražším zařízením tohoto druhu v historii.

Tohle není HAL 900 z Vesmírné odysey, to je superpočítač uvnitř observatoře

Tohle není HAL 900 z Vesmírné odysey, to je superpočítač uvnitř observatoře

K observatoři je přidružena celá řada výzkumných pracovišť po celém světě, kde se vyhodnocují data získaná pozorováním vzdálených galaxií a hvězd. Jedno z center je také v České republice, které je v Astronomickém ústavu v Ondřejově. Podílí se na něm také Univerzita Karlova, Masarykova univerzita a Vysoká škola chemicko-technologická. Češi mají na starosti sluneční fyziku, molekulární spektroskopii a také extra-galaktickou a relativistickou astrofyziku.

Další články

Zavří­t reklamu