Zlatý poklad byl nalezen ve vraku v poušti, zlato a stříbro má hodnotu 9 milionů liber.

Zlatý poklad byl nalezen ve vraku v poušti, zlato a stříbro má hodnotu 9 milionů liber. | zdroj: dailymail.co.uk


Uprostřed pouště se našel vrak lodě a v něm zlatý poklad

TÉMATA: vraky | archeologie | nálezy | poklady

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 06. 2016 | 10:00

Těžaři diamantů našli v poušti v Namibii 500 let starý vrak lodi Bom Jesus. Ta zmizela na své cestě do Indie v roce 1533. Na lodi se našly zlaté a stříbrné mince a slonovina v hodnotě 9 milionů liber.

Vrak byl objeven již v roce 2008, když hornická společnost, specializující se na těžbu diamantů, narazila s těžkou technikou na hořejší části lodi. Teprve nyní však počal samotný výzkum, přičemž k objevu zlatých mincí došlo až šestého dne po započetí prací; mince totiž ležely v truhle zcela vespod trosek lodi.

Loď byla nalezena v poušti nedaleko pobřeží. Před 500 lety zřejmě moře sahalo dál, a loď se tak ve skutečnosti potopila u pobřeží.  Zmizení lodě i s celou posádkou nebylo nikdy objasněno. Kapitánem byl zkušený Sir Francisco de Noronha, loď byla naložena nákladem měděných ingotů, zlatem, oblečením a zbraněmi. Archeolog Dr. Dieter Noli, který vrak zkoumá, spatřuje příčinu zkázy lodi v tom, že v nepřehledné mělčině nejprve najela na skálu a naklonila se. Trup lodi se počal bortit a rozlomil se vejpůl. Truhla s mincemi, jež původně byla v kapitánově kajutě, se v důsledku rozlomení trupu propadla až na písečné dno, kde ji později „přikryly“ další části vraku.

Počet nalezených mincí ani jejich hodnota dosud nebyly „oficiálně“ zveřejněny. Hrubé odhady hovoří o částce kolem 9 milionů liber, tedy asi 310 milionů korun. Už nyní je ale jisté, že zlato dostane vláda Namibie. Podle mezinárodního práva by sice měl celý poklad připadnout zemi, které loď patřila, ale portugalská vláda velmi šlechetně zlato i veškerý obsah vraku přenechala Namibii. Vrak i poklad jsou nyní pod dozorem Světového dědictví UNESCO. Podle odborníků jde o jeden z nejvýznamnějších nálezů vraků všech dob.

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 06. 2016 | 10:00

Zavří­t reklamu