válkaČeskoslovenskoobjevy

Uprostřed mokřadů trčí opuštěný dům. Za jeho postavením stojí rozpad jedné lásky

Uprostřed mokřadů trčí opuštěný dům. Za jeho postavením stojí rozpad jedné lásky
Zdroj: atlasobscura.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Na ostrově Plum Island v americkém státě Massachusetts byste našli pozoruhodný dům. Jako podmínku rozvodu ho ve 20. letech musel postavit muž své ex-manželce.

Simona Knotkova 14. října 2018

Jména a detaily smetl čas. Příhoda, která se o růžovém domě na Plum Islandu mezi místními vypráví, je ale následující: Ve 20. letech se rozváděl jeden manželský pár. Součástí rozvodové dohody byl i neobvyklý požadavek ženy. Pokud se s ní chtěl manžel rozvést, musel jí postavit přesnou repliku domu, ve kterém oba bydleli. Během vymýšlení této podmínky ale žena zapomněla zmínit důležitou informaci – neuvedla, kde přesně by se měla nová stavba nacházet.

Ať už se tak stalo ze zhrzené lásky, chuti po pomstě či pouze temně laděného humoru, muž se s požadavkem vypořádal po svém. Ex-manželce postavil repliku růžového domu přímo uprostřed nehostinného slaniska. Jako bonus nechal do stavby zavést vodovod, kterým tekla slaná voda. Žena se do domu nakonec nikdy nepřestěhovala a neobydlený dům stál desetiletí v opuštěné krajině jako připomínka jednoho nepovedeného vztahu.

Angličtina má pro takové domy výraz spite house. Označují se tak stavby, které byly postaveny druhému natruc, jako výraz zlosti a nenávisti. Nejčastěji k jejich výstavbě dochází v rámci špatných sousedských vztahů.

Dům v massachusettských mokřinách zel léta prázdnotou, ale později v něm překvapivě našli někteří lidé domov. Jeho poslední obyvatelé ho opustili na začátku třetího tisíciletí a nikdo nový se do něj od té doby už nenastěhoval. Několikrát už byla vznesena žádost na jeho demolici, ale stavba zatím stále přežívá a slouží aspoň jako dočasné místo pro potulné sovy a jestřáby. Pro udržení růžového domu brojí především lidé z blízkého okolí, pro něž se stal význačným symbolem jejich rodného kraje. Oblast je navíc nyní součástí chráněného území Parker River National Wildlife Refuge.

I když může místo lákat k obhlídce takzvané urban explorery (průzkumníky opuštěných objektů), vzhledem k zachovalosti domu místní naopak prosí, aby do stavby nikdo nepovolaný nechodil a fotil si ji jenom zvenku. Některé z pořízených snímků si můžete prohlédnout v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu