Uprchlíci postaví svůj tým na olympiádě v Riu de Janeiru. | zdroj: youtube.com


Uprchlíci budou mít na olympiádě v Riu svůj vlastní tým

TÉMATA: sport | olympijské hry | rio de janeiro

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 06. 2016 | 12:00

Na slavnostním zahájení Letních olympijských her v Riu přibude jedna úplně nová vlajka a jeden úplně nový tým. Uprchlíci z celého světa budou moci ukázat, že i oni mají ve svých řadách vynikající sportovce.

Informaci o tom, že uprchlíci budou mít svůj vlastní tým, potvrdil předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach"Je to signál světovému společenství, že urpchlíci jsou blízké lidské bytosti a jsou obohacením pro společnost," řekl Bach. "I přes tragédie, kterými prošli, mají možnost přispět svým talentem a schopnostmi k duchu lidskosti," dodal Bach. 

Uprchlický tým tvoří pět atletů ze Súdánu, dva plavci ze Sýrie, dva judisté z Konga a jeden etiopský maratonský běžec. Tato sestava byla vybrána ze seznamu 43 adeptů. Všichni splnili kvalifikační kritéria pro účast na olympiádě. Neexistovaly žádné výjimky, jak se někdy píše. 

Například Yusra Mardini je špičková syrská plavkyně. V roce 2015 se dostala na člunu na ostrov Lesbos. Člun se během plavby ovšem převrhl a hrozilo, že lidé utonou. "Byla by to fakt ostuda, kdybych se utopila, protože jsem profesionální plavkyně," komentuje dnes tuto příhodu Mardini. V Německu ji rychle přijali do plaveckého klubu, trénovala dvakrát denně, ale kvůli svému statusu uprchlíka nemohla být zařazena do německého olympijského družstva. Místo toho se na olympiádu vypraví jako závodnice uprchlického týmu. "Chci, aby na mě byli uprchlíci hrdí. Ráda bych ukázala, že i když za sebou máme všichni těžkou cestu, můžeme něco v životě dokázat," dodává plavkyně.

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 06. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu