válkaČeskoslovenskoobjevy

Upíři obecní si hledají přátele tak, že se s nimi dělí o čerstvě vysátou krev

Upíři obecní si hledají přátele tak, že se s nimi dělí o čerstvě vysátou krev
Zdroj: shutterstock.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Američtí vědci před časem zjistili, že upíři obecní (Desmodus rotundus) jsou ve své podstatě neuvěřitelně společenská zvířata. Tento zvláštní druh netopýra se s cizími jedinci z jiných hnízdišť sbližuje velmi neobvyklým způsobem, a to tak, že se s nimi dělí o čerstvě vysátou krev.

Lenka Vovsová 10. května 2020

Vědci pro časopis Curerent Biology uvedli, že ve svém výzkumu podrobně zkoumali skupinu upírů obecných, kteří pocházeli ze dvou dvou rozdílných hnízdišť z různých geografických oblastí. Upíři se mezi sebou z velké části neznali, a vědci tak mohli předpokládat, že budou mít vyšší potřebu sbližovat se s neznámými jedinci vzájemným dělením se o čerstvou krev.

Vědci vybranou skupinu upírů pozorovali po dobu patnácti měsíců a zjistili, že upíři se o čerstvou krev začali dělit teprve poté, co se více poznali. O krev se s neznámým jedincem tímto způsobem podělilo asi patnáct procent upírů.

Vzhledem k tomu, že upíři musí sát čerstvou krev minimálně jednou za tři dny, jinak jim hrozí smrt z vyhladovění, se vědci domnívají, že z tohoto pohledu může být dělení se o krev aktivitou, která upírům pomáhá zachránit životy. Upíři si také vzájemně pomáhají s péčí o srst. Jeden druhému z kůže odstraňují nepříjemné parazity a brání tak šíření nemocí.

Vědci přes veškeré praktické důvody spatřují v chování upírů hlubší smysl. „Poté, co si navzájem odstraní ektoparazity, pečují o sebe dále a více, než vyžaduje nezbytná hygiena,“ dodává Carter. Výzkumníci o vzájemné péči mezi upíry uvažují jako o určitém druhu směny nabízených služeb a způsobu, jakým mezi sebou upíři vytvářejí sociální pouto. Současně hovoří o složité formě sociální interakce, ve které upíři uvědoměle zvažují svoje investice.

V jednom z článků publikovaných v časopise Nature v roce 1998 biologové připodobňují takové chování k rozvíjení kooperativního vztahu prostřednictvím systému „poškrábej mě na zádech a já zato poškrábu tebe“. Vědci se domnívají, že vzájemný vztah mezi upíry se rozvíjí jen tehdy, pokud upíři do vztahu přinášejí stále nové investice. „Když v rámci spolupráce investujete do někoho jiného, existuje zde určitý druh rizika, protože když máte špatného partnera, může to být ještě horší, než kdybyste se mu vyhnuli,“ vysvětluje Carter a pokračuje: „Takže nejlepší, co můžete udělat, je ze začátku zainvestovat jen trochu, abyste otestovali protějšek. Když uvidíte, že druhý vám investice vrací, tak můžete začít investice zvyšovat a tak dále.“

Carter o této strategii v přátelství uvažuje také ve vztazích mezi lidmi. Domnívá se, že podobné uvažování může být podvědomě uplatňováno také v mezilidských vztazích, které mohou být někdy více podmíněné, než bychom si byli ochotni připustit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu