válkaČeskoslovenskoobjevy

Únos lodi Achille Lauro vyústil v mezinárodní skandál

Únos lodi Achille Lauro vyústil v mezinárodní skandál
Zdroj: D.R.Walker, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

7. října roku 1985 byla palestinskými teroristy unesena dopravní loď Achille Lauro plující z Alexandrie do přístavu Port Said. Teroristé ale donutili posádku změnit kurz a loď připlula do Tartusu.

Tomáš Chalupa 16. června 2021

Jenže přístavní autority odmítly vpustit unesenou loď do přístavu, a loď tak musela kotvit na otevřeném moři. Na palubě bylo 651 pasažérů, mezi nimi Američané a Židé. Právě na ty se rozzuření Palestinci zaměřili. Teroristé na můstku kapitánovi tvrdili, že na palubě mají celkem dvacetičlenné komando, ve skutečnosti byli únosci jen čtyři. Automatické zbraně se jim na palubu podařilo propašovat v benzínové nádrži jednoho z automobilů.

Rozzuření teroristé ovšem udělali chybu, když zastřelili Žida jménem Leona Klinghoffera. Byla to reakce na to, že Izrael odmítl požadavky teroristů na propuštění dalších teroristů z vězení. Klinghoffer, jenž byl vozíčkář, byl na lodi se svou manželkou v rámci oslav 30. výročí jejich svatby. Teroristé jej zastřelili na palubě a tělo hodili do moře. Teroristé poté nasměrovali Achille Lauro do egyptského Port Saidu. Zde došlo ke skandální dohodě mezi nimi a egyptským prezidentem Husním Mubarakem. Ten souhlasil, že teroristé opustí loď a odletí běžnou linkou do Tuniska výměnou za to, že nezabijí žádné další rukojmí.

Thumbnail # Jediný úspěšný únos letadla je dodnes záhadou
Mohlo by Vás zajímat:

Jediný úspěšný únos letadla je dodnes záhadou

Američané byli z vývoje situace extrémně frustrovaní a rozčílení. Prezident Raegan rozhodl, že teroristé musí dostat lekci, a pověřil námořnictvo, aby situaci vyřešilo. Z letadlové lodi USS Saratoga ve Středozemním moři tak vystartovaly stíhačky F-14, které obklíčily dopravní Boeing 747 egyptských aerolinií, na jehož palubě se nacházeli všichni únosci. Donutili stroj přistát na sicilské vojenské základně.

Tím ale vypukla mezinárodní krize. Italové nechtěli předat teroristy Američanům s odůvodněním, že k únosu došlo na italské lodi, a tudíž je budou soudit podle italského zákona italské soudy. Navíc nechali záměrně uprchnout Abu Abbase, který byl hlavou celého únosu a řídil jej na dálku přes vysílačku. Zbylí čtyři teroristé byli souzeni a dostali od 30 do 15 let vězení. Americko-egyptské vztahy se ocitly na bodu mrazu, podobně to bylo se vztahy italsko-americkými. Abbase se podařilo dopadnout v Iráku v roce 2003 a zemřel v americké vazbě. Naopak Izrael americký postup vítal. Pravdou je, že z dnešního pohledu byl postup USA správný, protože jak ukazuje dnešní svět, s teroristy se prostě nevyjednává a není možné jim nabízet žádné bezpečné cesty k úniku.

Další články

Zavří­t reklamu