Žena, která si v roce 1956 z domácnosti odskočila na trip s LSD. | zdroj: YouTube


Lékař zfetoval ženu v domácnosti. Něco tak krásného jsem v životě neviděla, líčila svůj trip na kameru

TÉMATA: drogy | paranormální jevy

user-avatar

Jan Kyzlink

16. 02. 2015 | 07:45

Při přípravě životopisné knihy o Aldousu Huxleym a dalších průkopnících v oblasti halucinogenních drog narazil její autor, Američan Don Lattin, na unikátní televizní záběry z 50. let. Zaznamenávají experiment s LSD, který podstoupila jako dobrovolnice jedna mladá žena v domácnosti.

Televizní pořad byl natáčen v roce 1956 v jedné nemocnici v Los Angeles. Doktor jménem Sidney Cohen v něm zpovídá nejmenovanou mladou ženu, která se k experimentu dobrovolně přihlásila. „Můj muž tady pracuje a řekl mi, že hledáte normální lidi,“ vysvětluje důvody své účasti na pohled upjatá a spořádaná hospodyňka. Lékař ji ujistí, že podle psychologických testů, které absolvovala, je velmi vyrovnanou a klidnou osobou. Žena nicméně přizná, že je trochu nervózní. „To je normální,“ uklidní ji Cohen. Poté ji podá sklenici s vodou a vybídne ji, aby ji vypila. Mluvený komentář mezitím oznámí, že tekutina obsahuje jisté množství LSD. „Pojďme sledovat účinky za tři hodiny,“  řekne Cohen.

"V životě jsem neviděla takovou nekonečnou krásu!"

Po uplynutí uvedené doby pokračuje rozhovor mezi lékařem a ženou. Už na první pohled je zřejmá změna ženina chování. Působí mnohem uvolněněji a spontánněji než předtím. Je jak u vytržení z toho, co kolem sebe vnímá, ale neví, jak to vyjádřit. „Tento celý pokoj … všechno je barevné. A … a já cítím vzduch, vidím ho. Vidím všechny molekuly. Chci říct … Jsem toho součástí,“  líčí v úžasu své vizuální vjemy. Když se jí ale lékař optá, co cítí uvnitř, je zjevně zaskočena. „Uvnitř... Já nemám žádné uvnitř,“  říká nechápavě. „Je to všechno jeden celek?“ vyzvídá Cohen. Na to žena roztomile reaguje: „Bylo by to, kdyby … kdyby jste tu nebyl vy.“ Nicméně přisvědčuje, že všechno je jednota, a svěřuje se, že vidí různé dimenze, tvary a světla, které jsou v pohybu. „V životě jsem neviděla tak nekonečnou krásu,“ vydechne. „Je to jak záclona nebo pavučina...“  Náhle překvapením vykřikne: „Podívejte! Ne! Bože! Ono to skrze mě prošlo! To šlo rovnou přese mě!“

Když se jí lékař táže, zda je jí to příjemné, či nepříjemné, je žena opět velmi udivena jeho otázkou. „Tady není nic příjemného a nepříjemného. Je to příliš krásné,“ odtuší a dál se rozplývá nadšením: „Všechno je tak krásné a milé a živoucí! Neměli bychom nijak hodnotit cokoliv, když tím nejsme. Tohle je realita, to je … Když se podíváte támhle... vidíte to?“  Cohen se otočí naznačeným směrem: „Ano, co bych měl vidět?“ „Kéž bych to uměla vyjádřit v technicoloru,“ povzdychne si a polituje lékaře, že nevidí to, co ona. „Když to nevidíte, tak to nikdy nepochopíte. Je mi vás líto,“  řekne na závěr.

"Cítím vzduch."

Poté ještě lékař diskutuje o LSD s filozofem Geraldem Heardem, který má rovněž vlastní zkušenost s požitím této drogy. Její účinky přirovná k blaženému prožitku věčnosti. „Jeden nebo dva lidé se mi svěřili, že si při tom říkali, že tahle nějak bude vypadat smrt. Och, jaká to bude zábava!“ 


LSD je jednou z nejúčinnějších chemických látek měnících stav vědomí. Je vyráběno z kyseliny lysergové, která je obsažená v námelu, který roste na žitě a dalších obilovinách. LSD jako první syntetizoval Dr. Albert Hofmann, ovšem její psychoaktivní účinky odhalil náhodou až v roce 1943. Do šedesátých let byly prováděny po celém světě rozsáhlé výzkumy psychiatrických účinků LSD, např. Timothym Learym na Harvard University. Bylo úspěšně používáno i jako psychoterapeutická pomůcka v léčení depresí, neuróz, schizofrenie, drogové závislosti, alkoholismu a dětského autismu. Protože povzbuzovalo kreativitu, brzy si ho oblíbili umělci. Odtud byl už jen malý krok k rozšíření LSD mezi příslušníky hnutí hippies. V důsledku užívání drogy bez odborného dohledu však došlo k sérii nešťastných úmrtí a nehod. To vedlo v roce 1967 k prakticky celosvětovému zákazu LSD i ostatních psychedelik. V komunistickém Československu, kde prováděl výzkum např. Stanislav Grof, bylo zakázáno jako v jedné z posledních zemí.

user-avatar

Jan Kyzlink

16. 02. 2015 | 07:45

Zavří­t reklamu