válkaČeskoslovenskoobjevy

Unikátní video: Masarykova spanilá jízda po Moravě

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk byl mezi oběma světovými válkami častým hostem Židlochovic. Místní zámek se dokonce stal jeho oficiálním prezidentským sídlem na Moravě. Během svého tři týdny trvajícího pobytu v červnu 1928 vyjížděl na krátké návštěvy moravských měst a obcí. Ve svém pokročilém věku 78 let strávil plných jedenáct dnů na cestách a cílem jedné z nich byl i Tišnov, kam se vypravil v neděli 17. června.

Václav Pokorný 14. června 2018

17. června roku 1928 vyrazil první československý prezident T. G. Masaryk ze svého moravského sídla v Židlochovicích na jednu ze svých pověstných spanilých jízd Moravou. Dobový tisk v té době uvedl, že pan prezident se svou družinou odjel ze Židlochovic o osmé hodině ranní. Provázel jej ministr vnitra Černý a také prezidiální rada Drbal. Samotný Masaryk cestoval v otevřeném voze, takzvaném faetonu, typu Praga Grand s poznávací značkou N-2.

Cestou z Brna do Tišnova se zastavil v Medlánkách, v Ivanovicích u Brna, České, Kuřimi a Čebíně. Před Tišnovem čekal na prezidenta náměstek předsedy vlády a ministr sociální péče Jan Šrámek, který potom usedl do prezidentova auta. Do Tišnova dorazili ve tři čtvrtě na deset a po vystoupení z vozidla se prezidentovi ohlásili přednosta okresní politické správy rada Bohdan Wachsmuth a četnický kapitán Skulinka. Již na tribuně pak po tónech státní hymny pronesl svůj projev nejprve starosta Alois Řezáč, po něm za starostenský sbor Ladislav Antl a poté již prezident obdržel malinovou šťávu z okolních lesů, která mu byla podána v drahocenném křišťálovém poháru, věnovaném městskému muzeu hoteliérem Frankem.

Ve Žďáře nad Sázavo prezident Masaryk vzal do náruče tříletou Evičku Neugebauerovou.

Ve Žďáře nad Sázavo prezident Masaryk vzal do náruče tříletou Evičku Neugebauerovou.

Nádherným dokumentem z této Masarykovy návštěvy Tišnova je film, který tehdy na zakázku vyrobila pražská firma Elekta Journal a před pár lety jej na dvou 35mm cívkách objevili pracovníci Podhoráckého muzea. Jde o němý snímek, mnohem později dozvučený citlivým klavírním doprovodem. Nejpodstatnější údaje jsou k natočenému obrazu doplněny formou titulků. Po 90 letech si tak můžete prohlédnout záběry, které jsou opravdu unikátní.

Je nutné ještě podotknout, že po návštěvě Tišnova Masarykova výprava dál pokračovala na hrad Pernštejn, do Bystřice pod Pernštejnem, dále do Nového Města na Moravě a Žďáru nad Sázavou a zpět přes Velké Meziříčí a Velkou Bíteš. Do Židlochovic se prezidentská kolona vrátila až v 19.30 hodin.

Masarykovy celodenní cesty ze Židlochovic do okolních měst musely být díky všem obvyklým doprovodným ceremoniím velmi namáhavé a svědčí o dobré zdravotní kondici 78letého prezidenta.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu