Předmět ve tvaru zaťaté zvednuté pěsti je poprvé vystavován na hradě Raseborgu ve Finsku.

Předmět ve tvaru zaťaté zvednuté pěsti je poprvé vystavován na hradě Raseborgu ve Finsku. | zdroj: svenska.yle.fi


Unikátní starodávný symbol moci se našel poblíž hradu Raseborg ve Finsku

TÉMATA: archeologie | objevy | finsko | středověk

user-avatar

Irena Gruberová

5. 06. 2016 | 09:00

Už od starověku se předměty ve tvaru ruky používaly jako symboly královské moci. Zaťatá pěst pak nejčastěji symbolizovala odpor, vzdor a rezistenci tváří v tvář násilí a nespravedlnosti. Takovýto předmět objevili poblíž hradu Raseborg ve vesnici Snappertuna ve Finsku a nyní jde poprvé na výstavu.

Má se za to, že předmět patřil coby symbol síly a moci nějaké vlivné osobě, která jej ztratila a nikdy již nezískala nazpět. Podle Dana Lidnholma, ředitele muzea ve finském městě Ekenäs, mohlo opravdu jen pár vybraných jedinců nosit podobný symbol moci, jaký je tento. „Je možné, že tato zvednutá pěst, která pochází z roku 1450, byla také používána v boji,“ poznamenal Lindholm.

Jde o jediný nález tohoto předmětu ve Finsku. Podle deníku Svenska YLE byly podobné pěsti nalezeny v Estonsku a západních Čechách.

Hrad Raseborg, u kterého se zvednutá pěst našla, byl postaven v roce 1370, tedy v době, kdy Finsko bylo součástí švédského království. Hrad sloužil jako administrativní centrum, ale žil také okázalým dvorským životem. Současně byl pro Švédy důležitou vojenskou základnou, zajišťující dohled na dopravou a obchodem ve Finském zálivu.

Zaťatá pěst dominuje výstavě, která právě na hradě probíhá a která potrvá až do 29. ledna 2017. Mezi jinými kuriózními exponáty mohou návštěvníci hradu také obdivovat figurku kadícího muže, ušní lžíce určené k čištění ucha nebo starobylé klíče.  

user-avatar

Irena Gruberová

5. 06. 2016 | 09:00

Zavří­t reklamu