válkaČeskoslovenskoobjevy

Unikátní snímky z pokoje, kde byl zastřelen Martin Luther King

Unikátní snímky z pokoje, kde byl zastřelen Martin Luther King
Zdroj: vintag.es
+ 6 fotek+ 7 fotek

4. dubna roku 1968 fotograf časopisu LIFE Henry Groskinsky a spisovatel Mike Silva působící toho času v Alabamě dostali zprávu, že v Lorraine Motelu v Memphisu byl zastřelen Martin Luther King. Oba muži na nic nečekali, sedli do auta a jeli 200 kilometrů do motelu.

Tomáš Chalupa 4. dubna 2018

Groskinsky a Silva se dostali na místo ještě v noci a ke svému překvapení zjistili, že se mohou pohybovat po celé budově, kde došlo k vraždě. Nikdo jim nebránil v příchodu do pokoje Luthera Kinga ani na balkon, kde byla ještě krev. Není jasné, proč Groskinského snímky nebyly nikdy publikovány, jde přitom o unikátní záběry z místa činu a zachycovaly jednu z nejdůležitějších událostí 60. let minulého století v USA.

Smrt Martina Luthera Kinga otřásla celými Spojenými státy. King byl nezpochybnitelnou morální autoritou a bojovník za práva černochů. Dříve, než se stal jedním z nejrespektovanějších amerických občanských aktivistů, promlouval ke svým spoluobčanům jako pastor Dexter Avenue Baptist Church v Montgomery v Alabamě.

Martin Luther King (1929 – 1968) se angažoval v mnoha aktivitách černošského hnutí. Vedl například bojkot autobusové dopravy v Montgomery. Spoluzakládal Southern Christian Leadership Conference a stal se jejím prvním prezidentem. V roce 1963 byl krátce vězněn v birminghamském vězení, odkud napsal svůj známý dopis Letter from Birmingham Jail. Ve stejném roce se zúčastnil pochodu na Washington, kde pronesl svůj slavný projev „I Have a Dream“. V roce 1964, ve svých 35 letech, jako nejmladší příjemce, obdržel Nobelovu cenu míru za své úsilí o ukončení rasové segregace a diskriminace prostřednictvím občanské neposlušnosti a jiných nenásilných praktik.

Postupně získával úspěch a z lokálního vůdce proti rasové diskriminaci se zejména v druhé polovině 60. let stal významnou postavou celonárodní americké politické scény. Současně ale byl v hledáčku tajných služeb, které v něm viděly potencionální ohrožení národní bezpečnosti. Vzhledem ke svým názorům byl též terčem kritiky za své levicové politické přesvědčení. Zdaleka ne všichni Američané byli naklonění myšlenkám na rovnoprávnost černošské a bílé rasy. To nakonec vedlo k atentátu v Lorraine Motelu, kdy byl King střelen ze zálohy puškou, když stál na balkoně.

Střela prošla pravým límcem u košile, prorazila hrdlo, prošla míchou a nakonec se zastavila v rameni. King byl převezen do nemocnice St. Joseph’s Hospital, kde lékaři otevřeli Kingův hrudník a pokusili se jej zachránit přímou masáží srdce. To se ale nepodařilo a v sedm hodin večer byl King prohlášen za mrtvého. Podle lékařů bylo jeho srdce srovnatelné se srdcem šedesátiletého muže.

Dva měsíce po atentátu byl na londýnském letišti Heathrow zadržen James Earl Ray, který chtěl přes Londýn uprchnout do Angoly nebo Jihoafrické republiky. Policie tohoto muže označila za vraha Martina Luthera Kinga. Ray byl neprodleně převezen do Spojených států a obviněn z vraždy. Na radu svého právního zástupce se Ray k činu přiznal, aby tak snížil riziko, že bude odsouzen k trestu smrti. Ray byl konečným rozsudkem odsouzen k trestu odnětí svobody na 99 let. Ten mu byl zvýšen později na 100 let za to, že uprchl z vězení a byl dopaden až po třech dnech.

O tom, že Ray byl skutečným vrahem Kinga, ale existuje mnoho pochybností. Jeho právník William Pepper tvrdil, že ani sama rodina Kingových nebyla přesvědčena, že vrahem byl Ray. K přiznání byl donucen policií a měl strach, že mu bude udělen trest smrti. Ray zemřel 23. dubna 1998 ve věznici na selhání ledvin ve věku sedmdesáti let, které bylo způsobeno žloutenkou typu C, a své tajemství si vzal s sebou do hrobu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu