Levi Bettweiser běžně restauruje staré filmy, role z 2. světové války pro něj však byly unikátem.

Levi Bettweiser běžně restauruje staré filmy, role z 2. světové války pro něj však byly unikátem. | zdroj: boredpanda.com


Po více jak 70. letech byly vyvolány fotky z 2. světové války. Role filmu patřily neznámému vojákovi

TÉMATA: druhá světová válka | fotografie

user-avatar

Simona Knotková

27. 10. 2016 | 15:30

Neznámý voják si během 2. světové války pořizoval snímky. Filmy však nebyly nikdy vyvolány a upadly v zapomnění. Tedy až doteď.

Třicet jedna rolí nevyvolaného filmu z 2. světové války si v aukci v Ohiu zakoupil sběratel a restaurátor Levi Bettswiser. Muž pracuje pro společnost Rescued Film Project a zachránění rolí neznámého majitele bral takřka jako svou povinnost. Zprvu ale nevěděl, zda filmy poškozené vodou a rzí bude vůbec možné vyvolat. Nacházely se uprostřed igelitového sáčku na zip a doplněny byly o ručně psané popisky.

Bettswiser se o jejich vyvolání pokoušel u sebe v kuchyni a k jeho radosti se mu to skutečně podařilo. Na černobílých fotografiích můžete vidět vojáky čekající na odvoz, plující po moři či různé snímky památek a krajin, kterými armáda projížděla.

"Dostáváme teď tuny informací o lokacích, v níž byly snímky pořízeny. Stále ale nemáme stopu, komu přesně mohly filmy patřit. Zajímavostí je, že většina fotek vznikla venku. Zdá se, jako by fotograf nebyl příliš zapojený do akce. Skoro jako nějaký novinář, který pouze snímá významné momenty. Náš dosavadní průzkum ukazuje, že by se mohlo jednat o snímky dokumentující návrat domů válečných zajatců," sdělil restaurátor.

Na proces vyvolávání jako na samotné fotografie se podívejte v naší galerii.

user-avatar

Simona Knotková

27. 10. 2016 | 15:30

Zavří­t reklamu