Phantom Corsiar v roce 1939 působil jako návštěva z vesmíru

Phantom Corsiar v roce 1939 působil jako návštěva z vesmíru | zdroj: vintag.es


Unikátní Phantom Corsair vypadal jako auto pro Batmana

TÉMATA: automobily | usa

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 08. 2019 | 12:00

Phantom Corsair z roku 1938 byl prototyp, který se naštěstí dochoval až do dnešních dnů. Jediný kus, který byl vyroben, měl na svědomí muž, jehož jméno bylo ale nedílně spjato s kečupy.

Rust Heinz byl bohatý syn z bohaté rodiny, která do dnešních dnů představuje jedinou věc – kečupy. Heinze ale nezajímaly kečupy, ale automobily. Byl dost bohatý na to, aby si mohl v této oblasti plnit své sny. Ve svých 22 letech zakoupil moderní a velmi zajímavý vůz Cord 810. Už tak velmi zajímavé vozidlo se rozhodl kompletně přestavět.

Redesign provedl známý automobilový designér Maurice Schwartz. Ten byl známý prací pro renomované automobilky a mimo jiné ve své firmě měl i aerodynamický tunel, což byla tehdy velká rarita. Právě díky velkému důrazu na aerodynamické vlastnosti vypadá vozidlo ve výsledku naprosto unikátně a na svou dobu až futuristicky.

Do vozidla se mohlo pohodlně vejít šest lidí, z toho čtyři by seděli na přední lavici. Nechyběly takové sci-fi věci jako otevírání okýnek tlačítkem nebo dvojice předních světlometů. Vůz měl i výškoměr, kompas a rádio, interiér vozu připomínal spíše kokpit letadla.

Otázkou je, jakou měl vůz budoucnost. Heinz dělal všechno pro to, aby se mohl pustit do produkce alespoň limitované série těchto výjimečných korábů silnic. Corsair se objevil na přední straně magazínu Esquire, byl hvězdou coby auto budoucnosti na Světové výstavě v New Yorku a zahrál si i ve filmu The Young in Heart. Jediný problém byla jeho cena. Vůz stál ve své době tolik jako rodinný dům, tedy něco mezi 12–15 tisíci dolarů. To byly v roce 1939 velké peníze, které odpovídaly dnešnímu půl milionu dolarů. K sériové produkci vozu ale nedošlo z jiného důvodu. V roce 1936 se zabil při automobilové nehodě Rust Heinz a s ním zemřely i všechny jeho plány. Naštěstí jediný vyrobený Corsair přežil až do dnešních dnů a je vystaven v Národním muzeu automobilů v Renu. Objevil se také na několika výstavách, a dokonce byl ztvárněn v české hře Mafia.

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 08. 2019 | 12:00

Zavří­t reklamu