válkaČeskoslovenskoobjevy

Unikátní objev záhadného nápisu v Gruzii změní dějiny písma

Unikátní objev záhadného nápisu v Gruzii změní dějiny písma
Zdroj: georgiatoday.ge
+ 4 fotky+ 5 fotek

Archeologové z Tbiliské státní univerzity objevili 2700 let starý nápis složený z podivných znaků dosud neznámého písma. Gruzínci jásají, neboť tímto objevem se jejich země zařadila do okruhu elitních civilizací, které znaly písmo již před několika tisíci lety.

Irena Gruberová 18. září 2015

Tajemný nápis byl vyrytý do podstavce oltáře, jenž byl součástí chrámu bohyně plodnosti, postaveného okolo 7. století před naším letopočtem na kopci Grakliani v okresu Kaspi.

Tento unikátní objev svědčí o tom, že písmo se na území Gruzie používalo již před 2 700 lety, tedy mnohem dříve, než se dosud předpokládalo.

Vědci tvrdí, že jde o nejstarší dosud nalezený nápis v celé kavkazské oblasti. Nepodobá se žádnému známému písmu na světě, což z něj činí extrémně fascinující artefakt.

Tajemný nápis na podstavci oltáře

Tajemný nápis na podstavci oltáře

„Nápisy na obou oltářích v chrámě jsou opravdu velmi dobře zachovalé. Na jednom je několik písmen vyrytých do hlíny, zatímco podstavec toho druhého oltáře je celý pokrytý písmem,“ uvedl šéf Archeologického institutu při Gruzínské státní univerzitě Vachtang Licheli. Tímto nálezem podle něj Gruzie vstoupila mezi elitní civilizace, které používaly písmo před tisíci lety. „Ten nápis je tak významný, že to přesahuje hranice gruzínské vědy a stane se jistě předmětem mezinárodního bádání,“ je Licheli přesvědčen. „Tento objev změní jistou etapu světových dějin písma,“ zdůraznil.

Gruzie se hodlá o svůj objev podělit s širokou veřejností. Gruzínský ministr kultury a ochrany památek Micheil Giorgadze již oznámil, že hora Grakliani se promění v muzeum pod širým nebem, kde návštěvníci z celého světa budou moci uvidět mnohovrstevnaté osídlení z různých historických období.


Kopec Grakliani je považován za jediné archeologické naleziště na světě, kde byly odkryty všechny vrstvy lidského vývoje – nepřetržitá posloupnost 300 tisíců let, vinoucí se od doby kamenné k dnešku. V deseti vrstvách, které tu byly vykopány, se našly rozličné druhy zbraní, kultovních předmětů a léčebných prostředků. Nejvýznamnější pozůstatky budov sahají do druhého a prvního milénia před naším letopočtem. Nejstarší nalezené pohřebiště se datuje do rané doby bronzové.

Další články

Zavří­t reklamu