válkaČeskoslovenskoobjevy

Unikátní nález dopisů z 2. světové války: Američané se přátelili s německými zajatci!

Unikátní nález dopisů z 2. světové války: Američané se přátelili s německými zajatci!
Zdroj: abcnews.com

Unikátní nález se podařil Curtisi Petersovi z Tenessee, který když prohledával pozůstalost po své pratetě, objevil mnoho dopisů od německého vojáka uvězněného v táboře poblíž severní hranice státu. Našel je v krabici od cereálií. Odkryl se mu tak zcela nový svět a pustil se do hledání a zkoumání této málo známé kapitoly dějin.

Tomáš Chalupa 21. srpna 2015

„Ukazuje se, jak blízké byly vztahy místních lidí s Němci. Asi 330 Němců bylo drženo odděleně od těch, kteří byli považováni za přesvědčené nacisty. Je zajímavé, jak o nich referovaly místní noviny. Napřed je označovaly jako německé nacisty, pak německé vojáky a nakonec jednoduše jako německé hochy. A to vše v průběhu dvou let,“ říká Curtis Peters, který se pustil do intenzivního průzkumu dopisů v rámci své práce na univerzitě. Jak se ukázalo, vztahy s Němci nebyly nic výjimečného.

První dopisy od německých zajatců, kteří pracovali v továrnách Stiblings a Brock, jednoduše žádaly o pomoc. Později, po propuštění zajatců, se však vztahy udržovaly dál. Jeden bývalý zajatec se po návratu do válkou zničeného Německa stal zubařem a psal svým známým do Tenesee o některé medikamenty, kterých byl v Německu nedostatek a nedaly se sehnat jinak než na černém trhu.

Zajímavý byl dopis z roku 1948, který napsal bývalý zajatec Willi Müller. „Myslím, že v budoucnu nebudou žádné války ani nepřátelé, pokud si různé národy mezi sebou budou rozumět tak, jako jsme si rozuměli my. Zaplatili jsme hodně za rozpoutání a vedení války. Přál bych si, aby všichni mohli zapomenout na hrozné události války, začali žít v míru a mohli respektovat jeden druhého jako sousedé. Měl by z toho užitek celý svět.“

Lipscombská univerzita má nyní grant na digitalizaci čtyř stovek dopisů německých zajatců Američanům. „Součástí války je dehumanizace vašeho nepřítele. Pokud do války vnesete lidský rozměr, stává se z toho úplně jiná hra. Tyto dopisy nás stavějí tváří tvář lidskosti,“ dodává Peters.

Další články

Zavří­t reklamu