Himmlerův meč darovaný muslimskému vůdci byl prodán v aukci.

Himmlerův meč darovaný muslimskému vůdci byl prodán v aukci. | zdroj: warhistoryonline.com


Unikátní meč, který Himmler věnoval vůdci Arabů v Jeruzalémě, byl prodán v aukci

TÉMATA: zbraně | meče | aukce | nacismus | německo | druhá světová válka | palestina | arabové | muslimové

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 01. 2019 | 08:30

Na jedné straně čepele je vyryto krédo SS "Má věrnost je mou ctí". Na druhé straně je emblém SS. A nápis "Velkému muftímu Jeruzaléma Hadždži Amínu al-Husajnímu z věrného přátelství Reichsführer". Nádherná ceremoniální zbraň byla nyní vydražena v aukci a má nového majitele.

Meč má téměř metr dlouhou čepel vyrobenou z pravé damascénské oceli. Muftí jej získal od Heinricha Himmlera v roce 1943, když byl na oficiální návštěvě Berlína. Meč od té doby nikdo neviděl, až nedávno, po 57 letech, se objevil v nabídce aukčního serveru The Saleroom.

Hadždž Amín al-Husajní byl kontroverzní arabský nacionalistický lídr. Za svého života hrál zásadní roli v palestinském antisionistickém hnutí, které probíhalo po celé Palestině. Jeho ideologie vycházela z hluboké nenávisti vůči Židům, takže není nijak překvapivé, že se mu naopak velmi líbil nacismus a masové vyhlazování Židů.

V době, kdy byla ještě Palestina pod britskou správou, však al-Husajní ještě vypadal jako velký spojenec Británie. V Palestině byla jen hrstka Židů, nebyl důvod k obavám. To se ale změnilo po podpisu Balfourovy dohody. Do země začalo přicházet stále více Židů, al-Husajní podezříval Brity, že podporují sionisty, a začal proti nim ostře vystupovat. Nakonec mu hrozilo za organizování demonstrací a revolt vězení a byl nucen v roce 1937 z Palestiny uprchnout do Iráku. Tam se začal postupně sbližovat s nacisty, kteří podporovali irácké hnutí za nezávislost, přesněji za svržení britské nadvlády.

Jenže nezávislost Iráku se nekonala a al-Husajní se musel uchýlit před Brity pod ochranu Italů. Od nich už byl jen krůček k samotnému Hitlerovi. Poprvé muftí dorazil do Berlína na Vánoce roku 1941. Při jednání s Hitlerem, které se týkalo zejména likvidace Židů, al-Husajní vznesl požadavek, aby Hitler žádné Židy nepřemisťoval do Palestiny. Jak známo, Hitler nic takového neměl v úmyslu a likvidaci Židů si vzal plně na starost. A nejen to. Telegram, který se objevil až v roce 2017, dokládá, že Hitler uvažoval i o tom, že zlikviduje Židy v Palestině. Nebo to alespoň sliboval al-Husajnímu, když mu psal, že Německo dobře chápe, jak jeho arabský lid trpí s příchodem židovských vetřelců. Pokud by se někdy Německu podařilo obsadit Palestinu, místní Židy by stihl stejný osud jako Židy v okupované Evropě. Meč, který al-Husajní dostal od Himmlera, měl být důkazem německého přátelství s jeho Araby.

Meč se nyní nečekaně objevil v aukci serveru The Saleroom s vyvolávací cenou 40 tisíc dolarů. Byl následně prodán, konečnou cenu ale server nezveřejnil. Kdo je šťastný majitel meče, se rovněž neví.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 01. 2019 | 08:30

Zavří­t reklamu